recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Einstürzende Neubauten - Perpetuum Mobile (2004)

9/10
 
Že je ticho sexy, tvrdili Einstürzende Neubauten už o čtyři roky dříve. A ani album Perpetuum Mobile se téhle myšlenky nevzdává a pracuje se zvukem ve všech jeho úrovních hlasitosti. Jenže v případě téhle kapely jsou i šepotavé pasáže jako třeba v Ein leichtes leises Säuseln stejně znepokojivé jako industriální bušení rozsáhlé titulní skladby.

Vývoj směrem k čím dál sofistikovanějšímu hudebnímu vyjadřování tedy pokračuje, ale milovníci továrenského rámusu ani tady nepřijdou zkrátka. Vedle Perpetuum Mobile ženou drtivé kovové perkuse vpřed i několik dalších skladeb a takovou Ein seltener Vogel gradují k až apokalyptickému finále. Druhá polovina desky je v tomhle k posluchači šetrnější, ale drama i tady pokračuje. Šansonová zaklínadla Paradiesseit, Youme & Meyou nebo Dead Friends (Around the Corner) šíří stejně neklidnou temnotu, jen s o něco aristokratičtější vizáží. Ať už srší jiskry, skučí vítr (Boreas) a rozbouřené moře (Ozean und Brandung) nebo nám Blixa Bargeld vrtá díru do hlavy pouze svojí hypnotizující němčinou, vzrušující napětí je pořád přítomné.

Někomu se můžou zdát výrazové prostředky kapely už vyčerpané, mě ale jejich intelektuální divošství a tajemná aura nepřestávají fascinovat. Podobně jako jejich vrstevníkům ze Sonic Youth jim stále ne a ne dojít fantazie, svoje zvuková kouzla dokážou stále podávat jako něco zcela čerstvého a lákajícího k dalším a dalším poslechům. Perpetuum Mobile nevyjímaje.


tracklist:

1. Ich gehe jetzt
2. Perpetuum Mobile
3. Ein leichtes leises Säuseln
4. Selbstportrait mit Kater
5. Boreas
6. Ein seltener Vogel
7. Ozean und Brandung
8. Paradiesseits
9. Youme & Meyou
10. Der Weg ins Freie
11. Dead Friends (Around the Corner)
12. Grundstück
29.04.2016 14:39:47
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one