recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Jimi Hendrix Experience - Axis: Bold as Love (1967)

9/10
Druhá deska zázračného tria The Jimi Hendrix Experience se neprolamuje do dalších vesmírů, spíš soustředěně prozkoumává ten již na debutu objevený, zároveň však předvádí, že odkrývat je stále co. Jimi Hendrix na nějaké převratné vývojové kotrmelce ani neměl moc času. Firma prahla po novém materiálu od čerstvé rockové supernovy a Axis: Bold as Love tak vychází už půl roku po prvním albu. Jenže Hendrix byl v té době tvůrčím vulkánem s nekonečnou představivostí a přetlakem, takže po známkách uspěchanosti bychom na této nahrávce pátrali marně. Ano, těch všeobecně proslavených hitů je méně, to ale s kvalitou písní nijak nesouvisí. Kromě toho důvod, proč většina songů nezdomácněla na koncertních pódiích, tkvěl hlavně ve značném podílu technických vymožeností studia při jejich skládání.

Největším tahákem alba je samozřejmě Little Wing, jedna z nejpřebíranějších balad v rockovém světě, kterou si s láskou osvojil i nejeden jazzový muzikant. Pomalých písní je tu vůbec docela hodně (Castles Made of Sand, One Rainy Wish, Bold as Love) a ani většina ostatních se nedá označit přímo za nějaké divočiny. Tak vzniká dojem větší introvertnosti a důrazu na komplexnost skladeb, přičemž živočišný žár se nevytrácí, jen dostává kontrolovanější podobu a album tak ve srovnání s debutem funguje víc jako celek. Jak bylo naznačeno, ke slovu se také ve větší míře dostávají různé efekty a zvukové experimenty (trojlístek If 6 Was 9, You Got Me Floating, Castles Made of Sand) a v písni She's So Fine se skladatelsky i pěvecky prosazuje také basák Noel Redding.

Album Axis: Bold as Love působí možná méně impulzivně než Are You Experienced, ale slabých míst se i na něm těžko dobereme. Je přemýšlivější, koncentrovanější, ale i barevnější a stejně návykové. Jimi Hendrix na něm dál neochvějně míří do nadsmyslových sfér, kde vizionářské tóny jeho kytary otvírají jednu dosud neobydlenou dimenzi za druhou.


tracklist:

1. EXP
2. Up from the Skies
3. Spanish Castle Magic
4. Wait Until Tomorrow
5. Ain't No Telling
6. Little Wing
7. If 6 Was 9
8. You Got Me Floating
9. Castles Made of Sand
10. She's So Fine
11. One Rainy Wish
12. Little Miss Lover
13. Bold as Love


videa:
Spanish Castle Magic
Little Wing
05.05.2016 12:03:38
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one