recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Pearl Jam - Riot Act (2002)

7/10
 
Na jednu stranu si Pearl Jam zaslouží za Riot Act uznání za statečnost, na druhou stranu mi poslech téhle desky přináší asi nejméně radostných chvil ze všech jejich počinů. Obdiv jim patří za razanci, s jakou se tu snaží zpřetrhat vazby s minulostí, experimentují se stavbou písní i se zvukem, hledají nové cesty a dělají to s poctivostí a nadšením sobě vlastními.

Úzkostlivě se vyhýbají každému osvědčenému postupu, ať je to úderný riff, jednotné tempo, harmonická soudržnost, výrazná melodie nebo tradiční struktura verzí, refrénů a meziher, jenže ta snaha je často tak úporná, že zašlapává do země to nejcennější: písničku, její přirozenost a spád. Přitom experiment není skupině minimálně od Vitalogy cizí, tady ovšem honba za novými obzory přesahuje meze účelnosti.

Z autorů skladeb je to logicky zpěvák Vedder, který jediný občas vezme na milost klenutější melodii (Loveboat Captain, I Am Mine). Některé objevitelské pokusy jsou taky minimálně zajímavé (You Are, Helphelp, Bushleaguer), jako celek ale deska tak něj klopýtá vpřed, hledá a nenachází.

Je potěšující, když kapela neztrácí energii a chuť se posouvat. Ještě to ovšem automaticky neznamená fenomenální výsledek. Jedno ale albu Riot Act, stejně jako kterémukoliv jinému od těchhle rockových Rychlých šípů, nikdo neodpáře: upřímnost a poctivost. Zřejmě prostě potřebovali takový krok udělat ať to stojí, co chce a tak ho udělali.


tracklist:

1. Can't Keep
2. Save You
3. Love Boat Captain
4. Cropduster
5. Ghost
6. I Am Mine
7. Thumbing My Way
8. You Are
9. Get Right
10. Green Disease
11. Help Help
12. Bu$hleaguer
13. ½ Full
14. Arc
15. All or None
20.05.2016 16:16:39
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one