recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

R.E.M. - Reveal (2001)

6/10
 
Deska Up byla pro R.E.M. životně důležitou křižovatkou. Ačkoliv mnoho posluchačů zklamala, pozitivní na ní bylo hledání. Nového zvuku, nového přístupu k tvorbě. Naznačovala nové cesty, prozkoumávala jiné možnosti.

Reveal ale žádnou z nich nenaplnilo. Částečně pokračuje v linii předchozího alba (hodně kláves, subtilní rytmika, celková ztišenost), částečně se snaží o návrat ke kytarovější, energičtější formě jakoby chtěla uchlácholit a znovu zaujmout rozčarované fanoušky. Tenhle trend je nejzřetelnější u pilotního singlu Imitation of Life (s geniálním videoklipem), který věrně vyvolává ducha Automatic For the People a téhle klasice se dokonce vyrovná. Je to nejen nejchytlavější ale i nejlepší skladba na desce, která svojí svěžestí kontrastuje s ostatními. Ty se táhnou jen o málo svižnějším tempem než na Up a navíc jsou ochuzené o ten objevitelský prvek.

Jsou tu i světlá místa, R.E.M. jsou příliš dobří na to aby stvořili něco neposlouchatelného, ale těch momentů je pomálu a nejsou tak zářivé aby kompenzovaly úpěnlivost s jakou se na ně čeká. Reveal je unavené (a chvílemi i únavné) album skvělé kapely v krizovém stadiu.


tracklist:

1. The Lifting
2. I've Been High
3. All the Way to Reno (You're Gonna Be a Star)
4. She Just Wants to Be
5. Disappear
6. Saturn Return
7. Beat a Drum
8. Imitation of Life
9. Summer Turns to High
10. Chorus and the Ring
11. I'll Take the Rain
12. Beachball


28.05.2016 10:05:06
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one