recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Waits Tom - Blood Money (2002)

9/10
 
Vydání dvou studiových alb v jednom zátahu by mohlo naznačovat, že Tom Waits má zase jednou tvůrčí přetlak, ale skutečnost je trochu jiná. Jak Alice tak Blood Money jsou vlastně divadelní soundtracky ke hrám Roberta Wilsona (z této spolupráce už vzešlo v roce 1993 album The Black Rider) a to různého stáří. Adaptace knihy Woyzeck, z níž pochází hudba na Blood Money je na rozdíl od Alice vzhledem k nahrávce poměrně čerstvá (2000).

Zatímco poslední (a fantastická) Waitsova řadovka Mule Variations byla jakousi syntézou všech jeho poloh a nálad, Blood Money z nich akcentuje tu pochmurnější, dekadentní, syrově rytmickou část. Osou desky jsou strašidelné odrhovačky, v nichž je Waits něčím mezi pouťovým vyvolavačem a šíleným pouličním prorokem zvěstujícím apokalypsu - Misery Is the River of the World, God´s Away On Business nebo Starving in the Belly of the Whale jsou přesně takové. Mezi tím se choulí zádumčivé balady (Coney Island Baby, All the World Is Green, Lullaby), dvě instrumentálky, za zvláštní zmínku stojí ještě sešrotované karibské rytmy v Everything Goes to Hell a přízračný ploužák Another Man´s Vine.

Do Waitsova hudebního slovníku už Blood Money sice nepřináší mnoho nového, z kategorie hudebních vizionářů se přesunul mezi zasloužilé klasiky, ale na síle jeho hudby a kvalitě písní to nic nemění. Jako skladatel, zpěvák a nezaměnitelný stylista pořád nemá konkurenci.


tracklist:

1. Misery Is the River of the World
2. Everything Goes to Hell
3. Coney Island Baby
4. All the World Is Green
5. God's Away on Business
6. Another Man's Vine
7. Knife Chase
8. Lullaby
9. Starving in the Belly of a Whale
10. The Part You Throw Away
11. Woe
12. Calliope
13. A Good Man Is Hard to Find
16.01.2017 16:19:53
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one