recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

BraAgas - Fuerte (2012)

7/10

Zatím nejdelší vydavatelská pauza svádí k očekáváním, že by v tvorbě BraAgas mohlo dojít k nějakým výraznějším změnám, ale nestalo se tak Jejich pojetí, výběr repertoáru, instrumentace, všechno zůstává při starém, ať už je to dobře či ne. Obměnila se sestava, v dříve čistě dámském souboru se objevili chlapi, ale na hudbě se to nijak markantně neodráží. Kateřina Göttlichová drží kormidlo pevně v rukou a oživuje písňové skvosty evropského dávnověku se stejným citem, elegancí i profesionalitou jako dřív. A tak, i když se tento model může zdát už poněkud ohraný, stále si drží nadstandardní úroveň.

Ze zdrojových destinací tentokrát vypadla Skandinávie, naopak novinkou jsou dvě skladby z portugalské Mirandy. BraAgas tudíž teď ve svých písňových úpravách pendlují celkem rovnoměrně mezi Pyrenejským a Balkánským poloostrovem, jedinou výjimkou je písnička Lewone zpívaná v jidiš a tvořící tak protiváhu sefardským melodiím, které se v repertoáru skupiny objevují konstatně. To, že dokážou s přehledem vystihnout jak hispánský, tak balkánský temperament, předvedli BraAgas už na svých minulých deskách a platí to i nadále. O něco autentičtější se mi ale přeci jen zdají v písních ze západního Středomoří, které více zapadají do kontextu středověké hudby, jejíž interpretaci se BraAgas rovněž paralelně věnují. Nicméně třeba vícehlasy v bulharské Gledaj mi Libe znějí rovněž skvěle.

Trochu překvapující je, že hned tři ze dvanácti čísel na Fuerte jsou remixy už jednou nahraných písniček. Cikánská Čaje Šukarije (remixoval Jan Balcar) má svou originální podobu na tomtéž albu, další dvě přepracované Davidem Göttlichem se původně objevily na poslední nahrávce skupiny Psalteria, z níž v roce 2007 BraAgas povstali. Remixy to nejsou marné (i když zvukově docela krotké), ale nechtěně vytvářejí dojem, že jsou tu proto aby dorovnaly slabší úrodu nových písniček, což jistě není pravda. Když přičtu, že album Fuerte do přístupu kapely opět nic nového nevneslo, pocitu přešlapování na místě se ne a ne zbavit. Na druhou stranu i kdyby BraAgas rezignovali na ambice postoupit se svou tvorbou na nějakou další úroveň a dál vydávali takhle příjemné desky, vždycky se u nich rád zastavím.


tracklist:

1. Chin Glin Din
2. Jana i Turčin
3. Gledaj mi Libe
4. Čaje Šukarije
5. La Serena
6. Lewone
7. Fraile Cornudo
8. Yo me Levanti
9. Nazad (Diginla Viper Version)
10. Tua Nai e Meiga (Diginla Dark Version)
11. Radule
12. Čaje Šukarije (Balco Chromium Version)


videa:
Chin Glin Din
Fraile Cornudo
 

13.04.2017 16:24:49
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one