recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Jasná páka - Od začátku do konce (2001)

8/10
 
Skupinu Hudba Praha resp. Jasná páka rozhodně nemůžeme nařknout ze zanedbávání svých archivních nahrávek. Spíš naopak a možná už je těch výběrů, kompilací a živáků příliš a největší hity obou kapel se na nich opakují skoro do omrzení. Taky na dvojalbu Jasné páky Od začátku do konce najdeme přehršel hodně ohraných kousků (Špinavý záda, Badys, Paralet ad.) i když v dosud nevydaných verzích. Ale nutno přiznat, že tentokrát je tu tvorba Jasné páky zmapovaná opravdu vyčerpávajícím způsobem a došlo i na pecky zatím nezaslouženě opomíjené (Infekční nemoci, Holka Tonka, Hele, hele!).

První disk zaznamenává koncert z počátků fungování kapely v roce 1981, ten druhý pak nahrávku ze závěrečné fáze, z roku 1983. A protože se některé ze songů objevují na obou, posluchač má tak možnost posoudit jakým vývojem za ty dva roky prošly nejenom písničky ale i samotná kapela, která je logicky na druhém koncertě mnohem sehranější. Na konec ještě vydavatelé vsunuli šestici dobových studiových nahrávek a i ty zní překvapivě životaschopně i když postrádají tu živelnou energii z koncertů (hlavně maniakální zpěv "Dády" Albrechta je tu dost umravněný). Jestli tedy chcete Jasnou páku jako na dlani, tenhle komplet je ideální a LP z roku 1990 můžete zahodit (pokud tedy nejste vinylový fetišista).

Je taky důkazem, že tahle skupina byla mistrem zkratky. To platí jak o hudbě, silně ovlivněné novou vlnou (a definující tenhle pojem v českých podmínkách), kapelami Devo, Talking Heads a dalšími, tak i o textech, v nichž si vtipně pohrává s hovorovými banalitami a slogany (To tak, Hele,hele), za použití několika slov stvoří generačně naježený minipříběh (Cizej chlap, Pal vocuď)), nesentimentální lovesong (Holka Tonka, Buď na mě, Kde jsi?, Majolenka), komentuje tehdejší normalizační realitu (Výlet, Infekční nemoci) nebo prostě vymýšlí ptákoviny (Kousej, Paralet). Tenhle geniálně jednoduchý úletový rokenrol mě dneska baví víc, než přesluhující Hudba Praha.


tracklist:

Disc 1:
1. No tak
2. Holka Tonka
3. Výlet
4. Voči sůví
5. Nálady - Sedí, pije
6. Majolenka
7. Badys
8. Venoruton Zyma
9. Pal vocuď
10. Kousej
11. Celou noc
12. Chodec
13. Penízek
14. Leze, leze
15. Paralet
16. Nech toho
17. Špinavý záda
18. Cizej chlap
19. Carol

Disc 2:
1. Kousej
2. Ráno
3. Vize
4. Pojď spát
5. Buď na mě hodná
6. Neděle (už se zase válí)
7. Kde jsi?
8. Ryba Badys
9. Hej, ty!
10. Infekční nemoci
11. Hele, hele
12. Penízek
13. Mámo, neper!
14. Paralet
15. Cizej chlap - intro
16. Holka Tonka
17. No tak
18. Výlet
19. Cizej chlap
20. Chodec
21. Špinavý záda
22. Leze, leze
02.05.2017 14:07:15
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one