ua.png
recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Sato-San To - Salep (2010)

7/10

K hudbě prezentované na albu Salep mohou najít cestu příznivci taneční elektroniky, jazzu i world music, jen musí být dostatečně otevření a nezakonzervovaní v žánrových stereotypech. Tak, jako jsou otevření i členové seskupení Sato-San To, kteří mají tuto svobodomyslnou hudební směs na svědomí. Ty zakládající, bubeníka Thoma Heriana a trumpetistu a klávesistu Oskara Töröka, na jejich druhém albu posílil ještě zkušený a různým nadžánrovým výletům rovněž přístupný jazzový kontrabasista Jaromír Honzák, čímž se z původně pokusnického projektu stává regulérní kapela.

Základem většiny skladeb zůstává bytelná rytmická kostra ústrojně směšující živé bicí a samplované beaty. Zvuk protepluje Honzákův kontrabas a jazzově rozevláté fráze trubky Oskara Töröka, který navíc těkavě pulzující hudební matérii zahušťuje klávesami. Herianův groove je výrazně poučený moderní taneční hudbou. S oblibou zabrousí do drum'n'bassové neposednosti (Salep, Ministr, Somellier), což je ideální pole pro průnik elektronického a jazzového výraziva.

Sato-San To těchto možností bohatě a nápaditě využívají a přidávají ještě pikantní přílohu v podobě vlivů blízko- i dálněvýchodní hudby. Nejde o nijak hluboký ponor do těchto exotických oblastí, spíše o takové příjemné, nezávazné hudební pohlednice, ale albu to dodává kýženou pestrost. Do skladeb Zheng Orient a Shinning proniká vůně dálek skrze čínskou citeru zheng hostujícího Jana Chmelarčíka, Alibaba zase pracuje se zvukem maghribských perkusí. Skandinávskou sychravostí se pro změnu inspiruje Uppsala, kde se výrazně uplatňuje kytara dalšího hosta Petra Zelenky. Volnější tempo nasazuje kapela ještě ve skladbě Project X, jinak je ale rytmus velmi důrazný, v případě tanečního tracku Mahatma až frenetický.

Albu ovšem nechybí ani náladotvornost zásluhou ambientně laděných ploch nebo Törökovy trubky, truffazovsky poletující nad splašenými beaty. Sato-San To tak úspěšně čelí hrozbě jednotvárnosti, ačkoli o něco větší odvázanost v experimentování by se možná snesla. I tak je ale Salep cenným a vyzrálým příspěvkem do širokého proudu elektro-akustického fúzování. Zábavným, energickým, přirozeně fungujícím.


tracklist:

1. Intro
2. Zheng Orient
3. Shinning
4. Karmapa Chenno
5. Salep
6. Uppsala
7. Alibaba
8. Mahatma
9. Project X
10. Ministr
11. Somellier
12. Outro


videa:
Zheng Orient
Alibaba
 

09.08.2017 15:15:43
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one