ua.png
recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Tara Fuki - Sens (2010)

8/10

Vlastně se takový krok dal očekávat. Přidávat hosty, nástroje nebo samply nešlo donekonečna, aniž by se dřív nebo později vytratila původní myšlenka. Tento trend vyvrcholil třetím albem Auris a i když Tara Fuki při zahušťování svého zvukového profilu postupovali nanejvýš obezřetně a citlivě, v určitém bodě si přece jen museli říct dost. Jejich čtvrtá nahrávka Sens znamená v tomto ohledu zásadní obrat zpět k maximálně komorním vyjadřovacím prostředkům.

Efektních hostovaček se tentokrát nedočkáme, Dorota Barová a Andrea Kostankiewicz-Nazir se plně spoléhají na vlastní síly. Neznamená to ovšem, že by na Sens zněly výhradně jejich hlasy a violoncella, své místo tu občas najdou i velmi decentní perkuse a píseň Słowa obohacuje Dorota Barová hrou na melodiku. Ve skladbě Moment se dokonce violoncella zcela odmlčí a prostor přenechají pouze hlasům a „bubnu“ hang. Jinak ale erbovní nástroje dua nesou veškerou odpovědnost za udržení pozornosti posluchače. I s dobrovolně limitovanými prostředky čelí Tara Fuki hrozbě jednotvárnosti srdnatě, třeba i studiovým vrstvením partů ve skladbě Pragnienia. Převládají melancholické, až tesklivé nálady, písně jako by usilovaly o zachycení prchavých okamžiků a pocitů a v takovém snažení by bohatší aranže mohly být spíš na škodu. K dojmu mihotavé pomíjivosti přispívá i zařazení dvou delších improvizovaných skladeb Tobě a Moment, které jsou ale ve výsledku stejně posluchačsky vděčné jako ty komponované.

Expresivnější místa jsou vzácná a tím více osvěžující. Výjimečně hravou a zpěvnou titulní píseň podpoří africkými rytmy inspirované perkuse, Kolorowe szkiełka zase rozžhaví dramatické smyky violoncell. To jsou ale jen ojediněle vzedmuté vlny na jinak poklidné, snivými vánky čeřené hladině. Tradičně v polštině psané texty Doroty Barové tentokrát doplňují dvě zhudebněné básně Krzysztofa Kamila Baczyńského, polského autora, který v mladém věku zahynul při Varšavském povstání v roce 1944. A zvolený jazyk jako vždy s hudbou Tara Fuki dokonale souzní, umocňuje její elegičnost i chvějivou nepolapitelnost. Doposud patrně nejniternější album Tara Fuki zúročuje všechny předešlé zkušenosti a přetavuje je do nové kvality. Nástrojově asketičtější, náročnější na soustředění, ale emocionálně nesmírně bohaté.


tracklist:

1. Tobě
2. Moje serduszko
3. Sens
4. Wiosenna piosenka
5. Moment
6. Zwierciadło
7. Pragnienia
8. Kolorowe szkiełka
9. Słowa
10. Śpiew do snu


videa:
Moje serduszko
Sens
Zwierciadło

 

19.10.2017 22:00:53
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one