ua.png
recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Třešňák Band - Němý suflér (2010)

8/10
Vypadá to, že jako muzikant se Vlasta Třešňák nakonec propracoval k určité ediční pravidelnosti. Už třetí album s rockově šlapajícím doprovodným Bandem během pěti let zaznamenává změnu na postu baskytaristy (Jan Volný nahradil Jiřího Kubíčka), nikoli však v kvalitě písniček. Ty jsou zase o chlup sevřenější a někdy skoro chytlavé (Chlape!, Vabank, Skleróza, Veni, vidi, vici), ale co se týče ostrosti vidění a pojmenovávání zlořádů pořád stejně nelítostné. Většinou se stále drží bluesrockové říznosti, ale Třešňák neopouští ani svojí lyričtější polohu jako ve skladbách Poločas, Skleróza nebo Cannabis, swingovým beglajtem a saxofonem pohánění Lipicáni zase připomenou období alba Koláž.

Terče, do nichž se Třešňák v textech strefuje, se příliš nemění, ale vzhledem k jejich trvanlivosti a odolnosti vůči podobným sisyfovským výpadům je to jedině dobře. Politické bahno, obecná kulturní úroveň, pseudosvět médií a celebrit, přizdisráčství, tuneláři, manipulace... S tím vším se Třešňák vypořádává bez rukavic, naostro, občas přímo adresně, přesto stále vynalézavě a drsně poeticky. Deziluze je v tomto případě příliš slabý výraz, častěji jde spíš o totální skepsi. Pro smířlivost není moc místa. Ani píseň, která nejdříve slibuje, že "naděj umírá naposled", si povzbuzující notu dlouho neudrží a nutně končí hořkým "Homo homini lupus" (Veni, vidi, vici). A veselejší to není ani jinde, na růžové brýle zkrátka Třešňák nevěří.

Kapela už tvoří jednotný organismus, ale i tak si myslím, že v tomhle směru jsou pořád rezervy. Muzikanti neexhibují, hrají účelně, ale taky dost konzervativně a neprůbojně, bez snahy něčím nečekaným, mimořádným podpořit Třešňákovy verše. Na druhou stranu ale není jisté, jestli by nějaké experimenty neodváděly zbytečně pozornost od textového sdělení, které je v tomto případě na prvním místě. Laťku nastavenou předchozími dvěma alby ale Němý suflér drží a hudební přístupností i překonává.


tracklist:

1. Chlape!
2. Syn pluku
3. Vabank
4. 9. listopad A.D.
5. Krkla
6. Poločas
7. Němý suflér
8. Skleróza
9. Memoár
10. Mr. Šperhák
11. Detox
12. Lipicáni
13. Veni, vidi, vici
14. Cannabis


videa:
Chlape!
Skleróza
14.08.2017 13:42:25
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one