recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

A Perfect Circle - Thirteenth Step (2003)

10/10
 
Keenanův Dokonalý kruh dozrál k druhému albu a tentokrát se sepnul ve skutečné dokonalosti. Zůstává dostatečně odlišný od Tool aby obhájil svojí existenci a přitom i na Thirteenth Step poznáváme ty tajemné vibrace, které jsou oběma kapelám společné, jen je vysílají na trochu jiných frekvencích.

Ve srovnání s debutem Mer De Noms se skupina posunula k výraznějším melodiím a hlavně rozšířila škálu nálad, které její muzika vytváří. Je tu podstatně víc klidnějších, zadumanějších pasáží i celých skladeb, ale emocionální dopad celku je snad ještě větší. Zatímco na Mer De Noms (o nahrávkách Tool nemluvě) se prodíráme nočním lesem plným zlověstných stínů a nepojmenovatelných děsů, při poslechu Thirteenth Step se ocitáme na stejně mysteriózních místech, ale spíš za rozbřesku či za soumraku, světla je víc a v případě coveru The Nurse Who Loved Me od zapomenutých Failure zahlédneme dokonce nějaké ty líbezně nadýchané bílé beránky.

Hudba je tu zkrátka stejně záhadná, ale jemnější, optimističtější. Má velký potenciál vyvolávat před vnitřním zrakem jeden uhrančivý obraz za druhým. Dokáže ale i pořádně pokousat a našlapané, agresivní kusy jako Weak and Powerless, The Outsider nebo Pet právě díky sousedství melancholičtějších prostorů a vzlínavých gradací o to víc vyniknou. Všechno je v naprostém souladu, bez hluchých míst, dráždivé a unikavé, ale nikoliv nepřístupné. Všeobjímající zážitek.


tracklist:

1. The Package
2. Weak and Powerless
3. The Noose
4. Blue
5. Vanishing
6. A Stranger
7. The Outsider
8. Crimes
9. The Nurse Who Loved Me
10. Pet
11. Lullaby
12. Gravity


videa:

Weak and Powerless
The Outsider
Blue
 
15.03.2016 11:00:21
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one