recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

AC/DC - Highway to Hell (1979)

9/10

Renomé australských grázlíků se s deskou Highway to Hell zněkolikanásobilo. Z lokálního zázraku se pomalu stává celosvětově adorovaný rock'n'rollový fenomén, což má následující album – bohužel už bez Bona Scotta - ještě podtrhnout. AC/DC nastavují napětí na maximum a načínají svou nejslavnější i nejtragičtější dvouletku.

Že už se skupina vřadila do kategorie pro hudební byznysmeny perspektivních dojnic svědčí už klopotný proces vzniku alba. Firma Atlantic vyšachovala ze hry dosavadní producentské duo kapely, tedy i George, jednoho z bratrů Youngových, a pokusila se jim vnutit protřelého profíka Eddieho Kramera. Jeho arogantní přístup ale brzy celou spolupráci pohřbil a Australané se o své vůli svěřili do rukou méně slavného, ale rovněž zkušeného a především mnohem vstřícnějšího Roberta “Mutta” Langeho. Na firmě se pak museli chytit za nos, když výsledek tohoto nouzového spojení předčil v prodejnosti všechna předchozí alba kapely.

Na drtivě úsporný styl AC/DC Lange nesáhl, ale se zvukem si pohrál a pomohl tak muzikantům k nadupané, plnokrevné nahrávce, která zachovává syrovou bluesrockovou energii, ale zároveň kvalifikuje přítomné songy k ovládnutí velkých arén. Cestu mezi stadionové borce skupině kolíkují i bohatě využívané sbory, které třeba pecku If You Want Blood (You've Got It) v cílové rovince bičují strhujícím způsobem. Ostatně refrény prakticky všech deseti písní přímo vybízejí k davovému vyřvávání, přesto jejich bluesový kořen zůstává pevný a pružný.

Notoricky známé titulní pecky může mít leckdo už plné zuby, ale třeba moment, kdy se těsně před zabijáckým refrénem do písně zařízne dosud mlčící basa, rozproudí krev i po stopadesáté. Stejně nakopávající jsou nadržené kvapíky Girls Got Rhythm nebo Beating Around the Bush i závěrečné valící se bluesové monstrum Night Prowler. Walk All Over You zaujme kontrastem mezi svižnými verzemi a ztěžklým refrénem, v netypicky odlehčené Love Hungry Man zase baskytara Cliffa Williamse drze i nesměle koketuje s funkem.

S nebývale masivním zvukem a nevysychající invencí se AC/DC podařilo vyprodukovat jednu ze svých zásadních, sebedefinujících nahrávek. Svůj jedinečný a dopilovaný styl hodili do gala a vydali se s ním dobýt svět. Bohužel naposledy společně s Bonem Scottem, jemuž o pár měsíců později jeho milovaný alkohol tragicky zkrátil vychutnávání zaslouženého úspěchu.


tracklist:

1. Highway to Hell
2. Girls Got Rhythm
3. Walk All Over You
4. Touch Too Much
5. Beating Around the Bush
6. Shot Down in Flames
7. Get It Hot
8. If You Want Blood (You've Got It)
9. Love Hungry Man
10. Night Prowler


videa:
Highway to Hell
Girls Got Rhythm
Touch Too Much
Beating Around the Bush
If You Want Blood (You've Got It)
 

01.09.2016 21:15:16
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one