recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

AC/DC - Powerage (1978)

9/10

Nejoslavovanější dvojici alb v kariéře AC/DC, tedy Highway to Hell a Back in Black, předchází ještě jedno spíše přehlížené. Pro mě je ale Powerage rovněž vysoce nadstandardní nahrávkou kapely, a to i v kontextu vyrovanané diskografie scottovské éry. Dravá energie od začátku do konce, žádné zpomalovačky nebo úkroky stranou, jen napružený testosteronový bigbít v hutném a syrovém provedení.

Devítiskladbové menu neobsahuje chod, který by si říkal o přeskočení. Sevřenost materiálu neimplikuje jednotvárnost, protože kapela se stále nachází ve fázi mladické tvůrčí nadrženosti a jednoduchou strukturu svých songů dokáže neustále ozvláštňovat mnoha drobnými vychytávkami, breaky, odmlkami nástrojů, stoptimy, sóly. A především riffy, neboť jejich je království pekelné ve světě AC/DC. Powerage těch skvělých nabízí požehnaně, přičemž ústřední kytarový motiv z Riff Raff si troufnu řadit rovnou mezi geniální.

Parádně fungují i Rock 'n' Roll Damnation, Gimme a Bullet, strhující nářez na závěr obstarávají Up to My Neck in You a Kicked in the Teeth, i zbytek ale úžasně šlape. Kytarový tandem bratří Youngů soustruží přesné i výbušné kombinace, Bon Scott vříská s neomylným feelingem. Bluesové základy co chvíli vystčí růžky a dodávají těm rozjíveným odrhovačkám punc poctivého muzikantského srdce. Album, o němž není třeba se dlouze rozepisovat. Lepší je poslouchat (pořádně nahlas) a dosyta se při něm vyřádit. 


tracklist:

1. Rock 'n' Roll Damnation
2. Down Payment Blues
3. Gimme a Bullet
4. Riff Raff
5. Sin City
6. What's Next to the Moon
7. Gone Shootin'
8. Up to My Neck in You
9. Kicked in the Teeth


videa:
Rock 'n' Roll Damnation
Riff Raff
Sin City
 

15.03.2016 11:02:41
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one