recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Aerosmith - Toys in the Attic (1975)

9/10

Ve srovnání s dnešní situací byla v 70. letech stylová škála rockové muziky ještě plná vhodných mezer, které se daly vyplňovat. Bostonský kvintet Aerosmith se na svých prvních deskách dravě vklínil mezi valivý hard rock a rošťácky rozevlátý rock'n'roll Rolling Stones s nezbytným bluesovým zázemím. Jako Američané ho měli navíc z první ruky a doma si je také brzy začali hýčkat jako zdatnou konkurenci právě britských Stounů. A to nejpozději od třetího alba Toys in the Attic, kterým se Aerosmith poprvé a zaslouženě dotkli hvězdných výšin.

Nahrávka obsahuje prvotřídní materiál od sehrané a zralé kapely. Většina písní mohla klidně vyjít na singlech, přesto byla volba prvních dvou zcela oprávněná. Sweet Emotion kombinuje plíživou basovou linku Toma Hamiltona v úvodu a refrénech, kde sbor líně protahuje název songu, se svižnějšími verzemi, Walk This Way vévodí pro změnu Perryho neodolatelně funkující kytara. Tahle píseň se ostatně v 80. letech stala znovu velkým hitem, když ji předělali Run-D.M.C. jako jeden z prvních výstřelů rockově hiphopového crossoveru.

Stejně šťavnaté jsou ale i vypalovačky Toys in the Attic, Adam's Apple a No More No More, bluesovější Uncle Salty nebo pocta ranému rock'n'rollu v podobě coveru Big Ten Inch Record se stylovým piánem a dechy. Round and Round překvapí sabbathovskou zatěžkaností a zkresleným vokálem a na závěr skupina upíchla jednu ze svých proslulých balad You See Me Crying. Ta sice ještě není – navzdory smyčcům - tak bombastická a vlezlá, jako slavné klipovky z Get a Grip, ale na druhou stranu je i podstatně méně atraktivní. Slabší článek na samém konci ale nedokáže dojem z výtečné desky pokazit.

V nejlepší formě defilují na Toys in the Attic všechny hlavní zbraně kapely: perfektně napsané písně, drive, vynalézavé kytary Joea Perryho a Brada Whitforda, a samozřejmě nezaměnitelný vokál Stevena Tylera, drzý i smyslný, uvolněný i silový, a skvěle padnoucí k odvazovému rocku Aerosmith. V záplavě progrockové serióznosti těch let je tohle album ostrůvkem čiré zábavy v duchu „sex&drugs&rock'n'roll“.


tracklist:

1. Toys in the Attic
2. Uncle Salty
3. Adam's Apple
4. Walk This Way
5. Big Ten Inch Record
6. Sweet Emotion
7. No More No More
8. Round and Round
9. You See Me Crying


videa:
Toys in the Attic
Adam's Apple
Walk This Way
Sweet Emotion


 

15.03.2016 11:35:18
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one