recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Amos Tori - Scarlet's Walk (2002)

8/10
 
To, že Tori Amos tímhle albem načala novou etapu své kariéry, je patrné nejen ze změny vydavatelského labelu, ale i z hudby samotné. Skončilo období elektronického experimentování, na Scarlet´s Walk z nespoutané zvukové alchymie posledních alb nezůstalo skoro nic. Piano a klávesy pod Toriinými neposednými prstíky, kytary, basa, bicí a písničky obnažené na svojí melodickou a kompoziční dřeň. I zpěv je tentokrát civilnější, není v něm tolik emocionálně rozechvělých kudrlinek.

Album ale samozřejmě není jen kolekce skladeb za určité období, u Tori jsme zvyklí na koncept. Ten tady tvoří obraz Spojených států očima fiktivní postavy jménem Scarlet putující po křivolakých cestách napříč kontinentem a zaznámenávající formou písní svoje dojmy a příběhy.

Další věcí, kterou nás zpěvačka už nepřekvapí, je stopáž. Téměř vždy využívá celou plochu CD (a to jí ještě zbývá dost na béčka singlů), většinou ovšem bez toho, aby začala nudit. V tomto případě má ale zmíněná aranžérská střídmost za následek přece jen pocit nadbytku materiálu. Skladby jsou většinou v pomalých tempech a v podobném zvukovém kabátě a tak se z nich jednotlivé písňové klenoty (a ty tu rozhodně jsou) líhnou jen pomalu. Samy o sobě jsou skvělé, ale jejich kvality se při poslechu na jeden zátah už trochu ztrácejí. Větší rozmanitost v aranžmá a dynamice by nebyla na škodu. Až v samotném závěru se pohostinsky rozezní dobro (Virginia) a symfoňák (Gold Dust), ale to už je skoro pozdě. Proto je možná lepší tohle album konzumovat v menších dávkách (což je stejně dneska běžná praxe).


tracklist:

1. Amber Waves
2. A Sorta Fairytale
3. Wednesday
4. Strange
5. Carbon
6. Crazy
7. Wampum Prayer
8. Don´t Make Me Come to Vegas
9. Sweet Sangria
10. Your Cloud
11. Pancake
12. I Can´t See New York
13. Mrs. Jesus
14. Taxi Ride
15. Another Girl´s Paradise
16. Scarlet´s Walk
17. Virginia
18. Gold Dust


videa:
A Sorta Fairytale
Strange
Taxi Ride
15.03.2016 11:43:27
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one