recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Amos Tori - The Beekeeper (2005)

10/10
 
Tahle trochu podceňovaná deska je podle mého názoru naopak jednou z Toriiných nejsilnějších hudebních vizitek. Takovou koncentraci opravdu silných melodií nepamatuji snad od prvních dvou alb z první půle 90. let. Přitom zvuková východiska jsou velmi podobná jako u minulé desky Scarlet's Walk, kterou naopak považuji za zpěvaččinu relativně slabší chvilku: základní nástrojové obsazení klávesy, kytara, basa, bicí, minimum hostů (pouze Damien Rice v úchvatné The Power of Orange Knickers a London Community Gospel Choir v několika dalších písních) a minimum experimentů.

The Beekeper ale zároveň postrádá hlavní nedostatek svého předchůdce, tedy snadnou zaměnitelnost jednotlivých songů. Skladatelsky se totiž v tomto případě dařilo mimořádně a zrovna tak aranžmá a tempa jsou teď podstatně různorodější, Tori roztáhla vějíř svých uměleckých možností do mnohem pestřejšího oblouku. Díky tomu poslech alba nesměřuje k přesycenosti, ale je slastným putováním od jedné nádherné písně ke druhé. Sweet the Sting, zmiňovaný duet, Jamaica Inn, Cars and Guitars, Ireland, Martha's Foolish Ginger, Goodbye Pisces... a to musím v seznamu hodně škrtat.

Tori se na tomto albu neschovává před posluchačem ve složitých melodiích, jde mu naproti, ale samozřejmě zůstává daleko od močálů podbízivosti. Vedle piána často usedá k hammondkám, nápaditě pracuje s backvokály ať už londýnského sboru nebo vlastními. Akustický sound, v němž stěžejní roli hrají tvárné bicí Matta Chamberlaina, je pouze jednou narušený elektronickou výzdobou v titulní The Beekeeper. Narozdíl od Scarlet's Walk není maximální stopáž alba problémem, s poslední odeznělou skladbou mám stále chuť sjet to celé znova.


tracklist:

1. Parasol
2. Sweet the Sting
3. The Power of Orange Knickers
4. Jamaica Inn
5. Barons of Suburbia
6. Sleeps with Butterflies
7. General Joy
8. Mother Revolution
9. Ribbons Undone
10. Cars and Guitars
11. Witness
12. Original Sinsuality
13. Ireland
14. The Beekeeper
15. Martha's Foolish Ginger
16. Hoochie Woman
17. Goodbye Pisces
18. Marys of the Sea
19. Toast


videa:
Sweet the Sting
Sleeps with Butterflies
15.03.2016 11:47:16
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one