recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Arcade Fire - Everything Now (2017)

6/10

Hudební publicisté i fanoušci umějí být pěkné potvory. Buď vám vyčítají stagnaci, nedostatek odvahy opustit vyjetou kolej (to vesměs ti první), nebo naopak, že se nedržíte osvědčeného kopyta a experimentujete na poli, které vám nesedí (na to jsou hákliví zase ti druzí). Pro hudebníka je každopádně jakákoli dramatická změna stylu riskantní a proto není od věci pochválit Arcade Fire už jen za ten pokus. I když to není dost dobře možné, nejlepší by bylo přistupovat k jejich albu Everything Now jako k nahrávce úplně nové kapely, bez poměřování s dřívějším zvukem, s Funeral, s The Suburbs. O to jsem se taky ze všech sil snažil, výsledný dojem je přesto dost rozpačitý.

Diskotékové rytmy a archaická elektronika, které nahrávce dominují, nespadly samozřejmě z nebe. Zřetelné úkroky tímto směrem nabídlo album Reflektor, určité náznaky nalezneme dokonce už na předchozí nahrávce. Arcade Fire se nezbláznili, jen mění své preference. Jména koproducentů Thomase Bangaltera (Daft Punk), Geoffa Barrowa (Portishead) nebo Stevea Mackeye (Pulp) svědčí o jasném záměru: bude se hlavně tančit, rejdit po klávesnici a kroutit čudlíky. Těžko si Arcade Fire mohli zvolit kompetentnější pomocníky, změna zvuku je opravdu komplexní a dotažená. Osmdesátkový retro nádech není překážkou, naopak může být zdrojem příjemné nejistoty ohledně míry ironie v něm obsažené. Problémem není fasáda, ale písně za ní.

Ty nejlepší jsou servírovány hned zkraje. Titulní Everything Now přes disco filtr nezapře senzitivní podstatu kapely reprezentovanou zpěvem Wina Butlera, Signs of Life přesvědčivým způsobem těží z raného, diskem ovlivněného hip hopu a nejlepší skladba desky Creature Comfort má přesně to napětí a naléhavost, na jaké jsme od Arcade Fire zvyklí, aniž by bylo třeba vracet kytarám žezlo. Jenže po slibném začátku přichází už jen chytání se stébel, která se snadno lámou. Některá pevnější najdeme ještě v závěru (Put Your Money on Me, We Don't Deserve Love), nohy ale stejně podkluzují v bahně průměru. Zvuková metamorfóza zřejmě spolykala většinu tvůrčí energie, která pak při psaní samotných písní citelně chyběla.

V textech Arcade Fire naštěstí zůstávají v rovině hořkého komentování stavu společnosti a mezilidských vztahů, světa, kde honba za okamžitými a tudíž mělkými požitky zplošťuje a ředí naše životy. Stále mají čich na silné obraty („Saying God, make me famous / If you can't, just make it painless“) a kontrast mezi tanečními groovy a káravým poselstvím nepostrádá účinek. Skupina jako by jásavou hudbou demonstrovala onu poživačnou dekadenci, na níž poukazuje v textech. Jenže tím nezalepí songwriterské díry. Směr, jakým se Arcade Fire vydali, není sám o sobě zavrženíhodný, ovšem pokud je propagační kampaň, plná důvtipných mystifikací, zajímavější, než většina alba, něco není v pořádku. Ale buďme optimisté. Doufejme, že nová poloha, kterou kapela na Everything Now hledá, dostane příště přesvědčivější tvar.


tracklist:

1. Everything_Now (Continued)
2. Everything Now
3. Signs of Life
4. Creature Comfort
5. Peter Pan
6. Chemistry
7. Infinite Content
8. Infinite_Content
9. Electric Blue
10. Good God Damn
11. Put Your Money on Me
12. We Don't Deserve Love
13. Everything Now (Continued)


videa:
Everything Now
Signs of Life
Creature Comfort
Electric Blue


 

21.09.2017 21:08:04
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one