recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Atoms for Peace - Amok (2013)

7/10

Skupina Atoms for Peace a nahrávka Amok se dá považovat za přímé pokračování alba The Eraser, sólové prvotiny Thoma Yorkea. Ačkoli mezitím s Radiohead vydal dvě desky, proměny domovské kapely se právě z toho důvodu na debutu jeho čerstvého projektu příliš nepodepsaly. Návaznost je přiznaná už názvem skupiny vypůjčeným od jedné ze skladeb na The Eraser, ale i podobně laděným artworkem s dominující černobílou grafikou. Soubor, v němž se vedle nepostradatelného Nigela Godriche sešli Flea (Red Hot Chili Peppers) na basu, Joey Waronker (koncertní hráč R.E.M.) na bicí a Mauro Refosco (tatáž práce pro RHCHP) na perkuse, vznikl právě za účelem živého provedení skladeb z The Eraser. Spolupráce ale postupně přerostla i do tvůrčí fáze, jejímž výsledkem je album Amok.

Zatímco The Eraser byl z valné části dílem Yorkeových elektronických hrátek, Amok stvořila regulérní kapela. Na výsledku to ale není zase tolik znát. Muzikantům se podařilo propojit živé nástroje s programmingem do jednolité zvukové formy, která je sytější a prokrvenější, než předchozí Yorkeovo sólo, ale vlastně nepřináší nic moc nového. Myslím, že jeho na laptopu vytvořený kompoziční základ, se dal rozhýbat s větší vehemencí. Devíti skladbám nechybí zdravé hudební kutilství, ale má trochu chladný, laboratorní charakter. Neurotické beaty, divné zvuky a táhlé vokály už těžko překvapí.

Silné momenty nastávají, když sound poněkud proteplí kytara doplňující se s Fleovou basou (Stuck Together Pieces, Judge, Jury and Executioner), jiné písně zaujmou neotřelým zvukovým reléfem (Ingenue, ambientní mlhoviny v Amok), jsou tu ale i takové, v nichž se není moc čeho chytnout (Dropped, Unless). Pomocnou ruku v podobě výrazných melodií podává Yorke jen střídmě (Before Your Very Eyes, Default, Judge, Jury and Executioner), což sice podtrhává soudržnost materiálu, ale na vřelosti mu to nepřidá.

Amok v podstatě není o moc horší, než The Eraser. Jen trochu zamrzí, že taková muzikantská sestava, která se navíc dokáže kreativně propojit (to u superskupin zdaleka není pravidlem), nedokázala svůj potenciál do skladeb otisknout výrazněji. Vdechnout jim víc života, posunout Yorkeův rukopis dál od jeho zažitých postupů. 


tracklist:

1. Before Your Very Eyes
2. Default
3. Ingenue
4. Dropped
5. Unless
6. Stuck Together Pieces
7. Judge, Jury and Executioner
8. Reverse Running
9. Amok


videa:
Before Your Very Eyes
Default
Judge, Jury and Executioner
 

15.03.2016 13:41:02
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one