recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Audioslave - Out of Exile (2005)

8/10
 
S druhým albem si Audioslave dali načas a tříletá pauza se evidentně vyplatila. Za tu dobu se nejen sehráli, ale vyzrál i jejich společný skladatelský rukopis, takže vklady členů RATM a Chrise Cornella se už pouze nesčítají, ale leckdy i násobí. Materiál působí sevřeně a zároveň dostatečně různorodě.

Úvodní Your Time Has Come a Out of Exile pohání vpřed typické Morellovy riffy, častěji ale tenhle vynalézavý kytarista sahá k jemnějším a měňavějším barvám svého nástroje aniž by sklouzával k mainstreamové obyčejnosti. Ani v pomalejších skladbách jako Be Yourself, Heaven's Dead nebo #1 Zero se neztrácí napětí a kapela je dokáže vygradovat ke stejně extatickým výšinám jako ty svižnější. K takovým patří třeba Drown Me Slowly s nadupaným refrénem nebo nečekaně rozjařená hardrocková jízda Man or Animal. Jednou z nejpovedenějších je píseň Doesn't Remind Me, která názorně ilustruje, v čem tkví ten zásadní pokrok oproti debutu: Audioslave tady nezní ani jako RATM, ani jako Soundgarden, ale jako soběstačná jednotka.

Ani Out of Exile se nezapíše do dějin tak jako zásadní počiny mateřských kapel zúčastněných muzikantů. Přinejmenším ale ospravedlňuje samotný vznik téhle formace, protože z desky už není cítit jen profesionalita, ale i radost a tvůrčí zápal, kterých na debutu moc nebylo. V téhle fázi přenášejí Audioslave odkaz 90. let do nového tisíciletí bez vyčpělosti a zaprášené nostalgie.


tracklist:

1. Your Time Has Come
2. Out of Exile
3. Be Yourself
4. Doesn't Remind Me
5. Drown Me Slowly
6. Heaven's Dead
7. The Worm
8. Man or Animal
9. Yesterday to Tomorrow
10. Dandelion
11. #1 Zero
12. The Curse


videa:
Your Time Has Come
Be Yourself
Doesn't Remind Me
15.03.2016 13:43:39
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one