recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Banhart Devendra - Cripple Crow (2005)

8/10
 
Zavřu oči a už mi před nima defilují jednoznačné obrázky: kalhoty do zvonu, korálky, umaštěné dlouhé pačesy nebo afra, plakáty s psychedelicko-secesními nerozluštitelnými písmeny, naducané jointy, rozhalené hrudníky chlupaté i prsaté, déšť květin. Devendra Banhart tuhle dobu (nebo spíš její idealizovanou podobu, kterou si uchováváme v kolektivní paměti) evokuje s láskou a nadšením mladíka, který nic z toho nezažil, ale má to zmapované a naposlouchané do nejmenších detailů. Za těch pětasedmdesát minut poslechu se tahle atmosféra člověku dostane pod kůži natolik, že už jí nevnímá jako něco prachem zapadaného a v dnešní době nepatřičného, ale jako důvěrně známé prostředí.

Devendrova hudba dýchá bezprostředností podomácku spíchnutých písniček, kterým vládne akustická kytara a všechny drobné aranžérské vychytávky, které to zpestřují, ten dojem nijak nenarušují. Jsou tu nickdrakeovsky neokázalé křehké dumky (Now That I Know, Queen Bee) i svižně šlapající kousky aspirující na označení hit (Long Haired Child, I Feel Just Like a Child, Chinese Children), v písni Lazy Butterfly je nám připomenuto jak moc děti květin fascinovala indická hudba, Some People Ride the Wave oživuje Seržantovskou estrádu (tímhle směrem odkazuje i obal) a u rodilého texasana nepřekvapí vydatné inspirační doušky z mexikánských zdrojů. Je v tom vědomá naivita i ironické pomrkávání, folkařská angažovanost i odlehčující humor. Je to nepřeplácané a přitom pestré, i když při takové délce se méně přitažlivým místům nevyhneme.

Ne každý se možná hned srovná s Devendrovým zpěvem vyžívajícím se v přiškrceném vibratu, ale to může být otázkou zvyku. A navíc i to nakonec zapadá do půvabného obrázku, který písničkář vyvolává z dob dávno minulých. Pamětníci ho můžou blahosklonně poplácávat po rameni jak pěkně to vystihl, těm mladším při poslechu Cripple Crow dost možná přijde líto, že nemohli být tenkrát u toho. Album, které pro Devendru Banharta znamenalo výrazný komerční posun, je retro jako hrom, ale perfektně zvládnuté, roztomilé a navíc i docela osobité.


tracklist:

1. Now That I Know
2. Santa Maria de Feira
3. Heard Somebody Say
4. Long Haired Child
5. Lazy Butterfly
6. Quédate Luna
7. Queen Bee
8. I Feel Just Like a Child
9. Some People Ride the Wave
10. The Beatles
11. Dragonflys
12. Cripple Crow
13. Inaniel
14. Hey Mama Wolf
15. Hows About Tellin a Story
16. Chinese Children
17. Sawkill River
18. I Love That Man
19. Luna de Margarita
20. Korean Dogwood
21. Little Boys
22. Canela


videa:
Heard Somebody Say
I Feel Just Like a Child
17.03.2016 16:26:03
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one