recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Beach Boys - Pet Sounds (1966)

10/10
Pet Sounds jsou jednoznačně dítětem Briana Wilsona. On to byl, kdo přesměroval kurs kapely od rozjásaných plážových odrhovaček k Velkému popovému dobrodružství vrhajícímu olbřímí stín až do dnešních dnů. Poté, co řeholi živého koncertování přenechal zbytku Beach Boys, soustředil se pouze na skládání písní a studiové laborování, a nasával inspiraci. Jedním z hlavních impulzů pro něj prý bylo album Rubber Soul od Beatles (shodou okolností se krátce nato i oni odřekli živého hraní), ale potom, co Pet Sounds spatřilo světlo světa, byli to naopak liverpoolští, kdo z jeho novátorských postupů čerpal. A nebyli zdaleka sami, album se stalo jedním z nejmocnějších motivačních štulců, který expandující populární hudba kdy dostala.

Stylotvorné milníky často vznikají jaksi mimochodem, neúmyslně, v případě Pet Sounds se ale Wilson nijak netajil svým záměrem něco takového stvořit. Nové písničky pečlivě promyslel jak kompozičně, tak zvukově. Obalil je spectorovsky nepropustnou aranžérskou krustou, která v nich ale zároveň otvírala závratné prostory. Zdvojování nástrojů i vokálů, echa, časté použití cemballa, varhan i podstatně obskurnějších instrumentů (na nahrávání se podílelo vedle členů kapely několik desítek muzikantů), bicí neslýchaně oscilující mezi perkusivním poklepáváním a mohutnými dunivými údery, nadpozemská harmonie vícehlasů, to všechno vytváří představu surfařů, kteří opřeli svá prkna o gotický portál a v mírném rauši to rozjeli pod klenbou katedrály.

Všechno to experimentování zůstává ovšem na popové půdě, písně jsou nadýchané a libozvučné. V husté zvukové mlhovině nezanikne žádný detail a neodolatelně vábivé melodie, které se z ní vynořují (za všechny třeba odzbrojující kaskádovitý chorus v You Still Believe in Me), doznívají v hlavě ještě dlouhou dobu. Ale teprve ve spojení s revolučním přístupem k nahrávání, který Brian Wilson použil, mohly rozkvést do tak omamných hudebních panoramat. Album Pet Sounds otevřelo dveře zástupům více i méně talentovaných následovníků, ale ani po téměř půlstoletí se jimi nenechalo zastínit a zůstává stále inspirativní.


tracklist:

1. Wouldn't It Be Nice
2. You Still Believe in Me
3. That's Not Me
4. Don't Talk (Put Your Head on My Shoulder)
5. I'm Waiting for the Day
6. Let's Go Away for Awhile
7. Sloop John B
8. God Only Knows
9. I Know There's an Answer
10. Here Today
11. I Just Wasn't Made for These Times
12. Pet Sounds
13. Caroline, No


videa:
Wouldn't It Be Nice
You Still Believe in Me
Sloop John B
God Only Knows
17.03.2016 16:34:45
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one