recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Beatles - Abbey Road (1969)

10/10
Neuvěřitelné jaký skvost dokázali Beatles v předsmrtné křeči ještě zrealizovat. Skupina je v rozkladu, názory bez sebemenší ochoty k ústupkům o sebe křešou až jiskry lítají, muzikanti se ve studiu sotva vidí, osobní averze bobtnají. Někteří už to chtějí mít co nejrychleji za sebou a jít si vlastními cestami, jiní lpí na značce The Beatles úpěnlivěji a snaží se o důsledné dodržení koncepce. Zkrátka podhoubí jako stvořené pro vznik rozháraného nedodělku, který odcházejícím gigantům postaví nevzhledný a chatrný pomník. Jenže nějakým zázrakem to zase vyšlo. Kompozice alba je sice poznamenaná Lennonovými a McCartneyho protichůdnými záměry (Lennon chtěl klasické písničkové album, McCartney zase propojený cyklus a každý si prosadil své vždy jen na jedné straně LP), ale kdo o nich neví, nemusí nějaký vynucený kompromis vůbec postřehnout.

A hudba samotná je stejně geniální a nápady překypující jako v minulosti. Lennon přispěl skvělým, instrumentálně střízlivým, ale nesmírně šmrncovním otvírákem Come Together nebo netypickou, rozsáhlou I Want You (She's So Heavy), kde se střídá santanovský rytmický puls s táhlými kytarovými riffy. McCartney vedle chytlavého 50's retra Oh! Darling zazářil zejména v souvislém medley na B-straně, do něhož vetknul nádherné melodické motivy You Never Give Me Your Money a Carry That Weight. Zcela rovnocenně k oběma většinovým autorům se ale tentokrát představil i George Harrison. Jeho Something a Here Comes the Sun patří k nejlepším na desce a kytarovým zvukem stejně jako smyčci už jasně odkazují k jeho vznikajícímu majstrštyku All Things Must Pass. Ani Ringova pohodovka Octopus's Garden nepůsobí jako chudý příbuzný a zapadá do barvami hýřící mozaiky.

Abbey Road je skutečnou labutí písní Beatles. Skladby, které následujícího roku vyšly na albu Let It Be, vznikaly většinou ještě dříve, ale kapela při práci na nich nedokázala překonat komunikační zkraty a místo toho riskla druhý pokus. O to překvapivější je umělecký i komerční úspěch, který Abbey Road zaslouženě potkal. Do poslední chvíle a přes všechny těžkosti vycházel z dílny rozhádané čtveřice prvotřídní materiál, který si dodnes půjčují a obrábějí tisíce muzikantů.


tracklist:

1. Come Together
2. Something
3. Maxwell's Silver Hammer
4. Oh! Darling
5. Octopus's Garden
6. I Want You (She's So Heavy)
7. Here Comes the Sun
8. Because
9. You Never Give Me Your Money
10. Sun King
11. Mean Mr Mustard
12. Polythene Pam
13. She Came In Through the Bathroom Window
14. Golden Slumbers
15. Carry That Weight
16. The End
17. Her Majesty


videa:
Come Together
Oh! Darling
Here Comes the Sun
17.03.2016 16:43:48
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one