recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Beatles - Help! (1965)

9/10
Ještě ne. Ale zlomový big bang ve způsobu tvorby kapely už je na spadnutí a Help! přináší jeho drobné předzvěsti. Stejně jako v případě Perného dne je první strana LP soundtrackem z druhého beatlesáckého filmu, zatímco tu druhou naposledy doplňují dvě coververze. Zatím stále převládá bezstarostný duch předchozích desek, ale část písní zní zase o něco dospěleji a v jejich náladě nebo aranžérských detailech se dají vystopovat nenápadné oslí můstky k milníku jménem Rubber Soul.

You've Got to Hide Your Love Away je hořce posmutnělá a uzavírá jí osvěžující flétnový part, Tell Me What You See podobně zpestřuje elektrické piano a stavba It's Only Love nebo Ticket to Ride s výraznou rytmikou už nemá s někdejšími "yeah yeah yeah" halekačkami mnoho společného. Najdeme tu countryové úkroky (převzatá Act Naturally, I've Just Seen a Face), jako skladatel i zpěvák se prosazuje George Harrison (I Need You, You Like Me Too Much). No a samozřejmě těsně před rock'n'rollovým finále Dizzy Miss Lizzy, kterým jako by se Beatles symbolicky loučili s jednou epochou své kariéry, přichází nejhvězdnější okamžik Paula McCartneyho, v němž dostal od své Múzy pořádného francouzáka, píseň, která zamotala hlavu i zástupu jazzmanů a klasických hudebníků a stala se jednou z nejznámějších skladeb 20. století. Totálně provařená a přece pořád okouzlující Yesterday má pro kapelu zcela atypické aranžmá sestávající z kytary a smyčcového pozadí, je bezelstně prostá, křehká a nepřekonatelná.

Přes všechny emancipační jednotlivosti je ale album Help! pevně srostlé s obdobím, kdy Beatles na koncertech stěží přezpívali ječící děvčátka, vlasy jim lezly sotva přes uši, nosili distingované obleky a o Krišnovi věděli možná z doslechu. Z čím dál početnější řady svých následovníků trvale vyčnívají, ale stále hlavně díky své melodické genialitě, ještě ne svým formálním vizionářstvím. Ještě ne, ale ta chvíle se blíží.


tracklist:

1. Help!
2. The Night Before
3. You've Got to Hide Your Love Away
4. I Need You
5. Another Girl
6. You're Going to Lose That Girl
7. Ticket to Ride
8. Act Naturally
9. It's Only Love
10. You Like Me Too Much
11. Tell Me What You See
12. I've Just Seen a Face
13. Yesterday
14. Dizzy Miss Lizzy


videa:
Help!
You've Got to Hide Your Love Away
Ticket to Ride
Yesterday
22.03.2019 13:20:32
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one