recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Beatles - Please Please Me (1963)

9/10
 
Podle dnešních estetických měřítek možná Brouci vzor '63 působí jako vyjukaná ucha, navíc ve slušňáckých ohozech a s rozesmátými ksichtíky na televizních záznamech. Ale pod touhle mediálně vděčnou fasádou zodpovědnou za všechnu tu pubertální hysterii se už tehdy skrývali dostatečně sebevědomí a protřelí muzikanti. Během své učňovské epizody v hamburských klubech se perfektně sehráli a duo Lennon-McCartney už svůj skladatelský talent také umělo prodat. Album Please Please Me tak představilo nejen partu přidrzlých idolů, jejichž fotky bleskurychle plnily pokojíčky fanynek po celém světě, ale hlavně opravdu nadané mladé hudebníky, kteří měli na to převrátit soudobou pop music naruby.

Jistě, jsou to všechno nenáročné popěvky o holkách a teenagerských trápeních, ale jsou to taky popěvky z větší části (v poměru osm ku šesti) autorské, což se během pár let stane běžnou praxí, ale ve své době šlo o významné novum. A ještě důležitější je, že vlastní písně kapely to těm převzatým s přehledem natírají. Ať už je to dravým rock'n'rollovým odpichem oplývající I Saw Her Standing There, vláčnější Misery s nečekaným klavírním motivem (tady už můžeme hledat zárodky pozdější aranžérské nápaditosti), foukačkou doprovázené Please Please Me a Love Me Do nebo mccartneyovsky oslazená P.S. I Love You. Vedle nich působí výpůjčky z dobové písničkové konfekce jako nutná úlitba nahrávacím zvyklostem, i když i těm (sluší se vypíchnout kouzelně rozjívenou Twist and Shout) dokázali Beatles vtisknout svojí mladickou bezprostřednost a svěžest, která dodnes neomrzí.

Další konstantou ustavenou už na debutové desce je vůdčí role Johna Lennona a Paula McCartneyho nejen jako autorů ale i hlavních zpěváků. Prostor dostává dvakrát George Harrison a jednou i Ringo Starr, ale jejich příspěvky jsou epizodní a v budoucnu se tenhle poměr výrazněji nezmění. Vokály se spoustou nápaditých vícehlasů mají hoši výborně secvičené, ale přitom znějí v nejlepším slova smyslu amatérsky, nepřešlechtěně, dravě. Ať si o hloubce raných písniček Beatles myslíme cokoliv, jejich první deska znamenala skutečný přelom a mocný proud čerstvého vzduchu, který rozvířil celý ten úžasný hudební chaos šedesátých let. Přímočarost a melodická nápaditost těch songů se stala metou, k níž vzhlíží písničkáři všech kategorií dodnes.


tracklist:

1. I Saw Her Standing There
2. Misery
3. Anna (Go to Him)
4. Chains
5. Boys
6. Ask Me Why
7. Please Please Me
8. Love Me Do
9. P.S. I Love You
10. Baby It's You
11. Do You Want to Know a Secret
12. A Taste of Honey
13. There's a Place
14. Twist and Shout


videa:
I Saw Her Standing There
Ask Me Why
Love Me Do
Twist and Shout
21.04.2016 10:31:27
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one