recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Beatles - Revolver (1966)

10/10
Jakoby si Beatles přepisování dějin populární hudby vytkli za svůj prvořadý cíl. Album Revolver přináší opět dosud neslyšené postupy, široký stylový rozmach, nepravděpodobné aranžérské kombinace, nevšední harmonie, ve stále větší míře novátorskou studiovou alchymii a jen tak mimochodem další várku nesmrtelných popových melodií. Rozhodnutí skončit s živým vystupováním a zaměřit se na práci ve studiu se na tomto albu zřetelně odráží a kapela postupuje vpřed na všech frontách.

Výrazně se emancipovala sólová kytara, která zní mnohem víc ostře a rockově, stejně často ale do aranží promlouvají klávesy, zvukové smyčky i další, méně typické nástroje. Geniální melodie Eleanor Rigby se vine na pozadí zdvojeného smyčcového kvarteta, v Harrisonově Love You To vládne sitár a tabla, klavichord a lesní roh zase vyšperkují McCartneyho posmutnělou perlu For No One, dechy důrazně zařezávají v Got to Get You into My Life. Mění se styly i nálady. Lenivě zasněná je Here, There and Everywhere, energicky šlapou Lennonovy přímočařejší songy jako And Your Bird Can Sing nebo Doctor Robert, roztomilá groteska v podobě Yellow Submarine zbyla pochopitelně na Ringa. Zlatým hřebem je pak psychedelický trip Tomorrow Never Knows s rajcovním beatem, zkresleným Lennonovým zpěvem a plovoucími vrstvami zvuků, který zní po těch letech pořád stejně magicky a nadčasově.

Každá z písní je jedinečným dobrodružstvím a album jako celek představuje přelomovou práci s tehdejšími studiovými možnostmi. Všechny fígle, které tu Beatles za nemalého přispění George Martina zužitkovali (i tak banální věc jako pozpátku puštěné pásky byla tehdy naprosté novum), byly samozřejmě od té doby nesčetněkrát vytěženy, vylepšeny, zmodernizovány. Málokdy ale tak nápaditě a funkčně jako právě na Revolveru. Být pionýrem nemusí být vždy vděčný úděl, neznamená to, že budou nad vašimi vynálezy žasnout další a další generace. V případě Beatles to ale stále platí.


tracklist:

1. Taxman
2. Eleanor Rigby
3. I'm Only Sleeping
4. Love You To
5. Here, Ther and Everywhere
6. Yellow Submarine
7. She Said She Said
8. Good Day Sunshine
9. And Your Bird Can Sing
10. For No One
11. Doctor Robert
12. I Want to Tell You
13. Got to Get You into My Life
14. Tomorrow Never Knows


videa:
Eleanor Rigby
Yellow Submarine
For No One
Tomorrow Never Knows
 
17.03.2016 16:48:03
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one