recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Beatles - With the Beatles (1963)

9/10
 
Beatlemánie je v plném proudu, alespoň v Británii, protože nedůvěřivá Amerika zatím váhá, ale i tam je gigantický průlom na spadnutí. Nové mládežnické modly tudíž neváhají a vypouštějí do světa další LP desku pouhých osm měsíců po té první, což ale v 60. letech nebyl žádný unikát.

Jede se podle stejného modelu. Beatles se zatím drží bezproblémových popových písniček těžících z jejich skifflových počátků, lehkosti Everly Brothers i amerického rhythm'n'blues i rokenrolu, a budoucí převratné experimenty spí ještě hlubokým spánkem. Dokonce i poměr vlastních a převzatých skladeb je stejný jako na prvním albu, na pokrok je zkrátka ještě železo příliš žhavé. Ale na druhou stranu se zase ukazuje, že úspěch kvarteta nebyl vůbec náhodný a z Johnova a Paulova (zatím stále nedělitelného) pera se sypou další písňové perly se stejnou samozřejmostí. Přinejmenším It Won't Be Long, All My Loving nebo I Wanna Be Your Man se řadí mezi ty nestárnoucí. Autorský monopol ústředního dua poprvé nabourává i George Harrison. Jeho Don't Bother Me nijak nezaostává a dokládá, že i v něm dříme velký a neprávem přehlížený potenciál.

Jestliže původní písně neztrácejí jiskru a přirozenou muzikálnost prostou řemeslné machy, covery jsou dokonce ještě výživnější než ty z debutu. Původně muzikálová písnička Till There Was You představuje skupinu v jemnější poloze s akustickou kytarou a perkusemi, Berryho rock'n'roll Roll Over Beethoven je naopak rázným příspěvkem k propukajícímu omámení ostrovních muzikantů syrovějšími odnožemi černé hudby a i soulové hity Please Mister Postman či You Really Got a Hold on Me mají v podání Angličanů šťávu, stejně jako závěrečný sebeironický odvaz Money (That's What I Want). Častěji se v aranžmá objevuje klavír, ale tady by slovo progres bylo ještě příliš silné. Podstatnější je, že když si tuhle desku i půlstoletí po jejím vzniku pustíte, polovinu skladeb jen těžko vyženete z hlavy. Bible popové písně, díl druhý.


tracklist:

1. It Won't Be Long
2. All I've Got to Do
3. All My Loving
4. Don't Bother Me
5. Little Child
6. Till There Was You
7. Please Mister Postman
8. Roll Over Beethoven
9. Hold Me Tight
10. You Really Got a Hold on Me
11. I Wanna Be Your Man
12. Devil in Her Heart
13. Not a Second Time
14. Money (That's What I Want)


videa:
It Won't Be Long
All My Loving
Please Mister Postman
I Wanna Be Your Man
17.03.2016 16:50:34
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one