recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Beautiful South - Solid Bronze: Great Hits (2001)

9/10
 
Beautiful South stáli vždycky nenápadně v pozadí. Nikdy nevytvářeli davové šílenství jako Suede nebo Oasis, nikdy nebyli hitem sezóny a přesto neúnavně zásobovali ostrovní hitparádu jedním chytrým popovým hitem za druhým.

Jejich sound je příjemně staromilský, průzračně lehký, s často využívanými dechy a smyčci. Nic se netlačí dopředu, všechno slouží písničce. Žádná přebujelá ega, žádná velkohubá prohlášení o nejlepší kapele na světě, žádné skandály, místo toho nadhled, humor, ironie. To byly devizy už jejich předchůdců, skupiny Housemartins, která krátce zazářila na britské scéně po polovině 80.let, byla o něco kytarovější (nevyhnuli se srovnávání s The Smiths) a v jejích řadách působil tenkrát taky Norman Cook aka Fatboy Slim. Beautiful South na ně plynule navázali, definitivně se odstřihli od slůvka indie a ještě těsněji přilnuli k popu. A od té doby jsou takovými nenápadnými kumštýři, které slýcháváme v rádiu a je nám to příjemné, ale vlastně nevíme o koho jde.

Skladatelé jsou to výborní ale nikoliv geniální. To v praxi znamená, že na jejich řadovkách najdeme příjemné ale nijak zásadní popové písničky vyšperkované ovšem tu a tam naprosto dokonalou peckou. A když se tahle jednotlivá rande s Múzami seskupí na jednu bestofku, vznikne skvostná, nápady a melodiemi nabitá písničková klenotnice, při níž mi bylo příjemně jako už dlouho ne. Ať už je to Rotterdam (Or Anywhere), A Little Time, Good As Gold (Stupid As Mud) nebo One Last Love Song, stačí zavřít oči a už se přiblble usmívám. Snad ještě Let Love Speak Up Itself mi tu trochu chybí.


tracklist:

1. Rotterdam (Or Anywhere)
2. Perfect 10
3. You Keep It All In
4. Don´t Marry Her
5. A Little Time
6. Everybody´s Talkin´
7. Good as Gold (Stupid as Mud)
8. Dream a Little Dream
9. Song for Whoever
10. Old Red Eyes Is Back
11. The Root of All Evil
12. One Last Love Song
13. Dumb
14. How Long´s a Tear Take to Dry?
15. Blackbird on the Wire
16. Closer Than Most
17. The River
18. Pretenders to the Throne
19. The Mediterranean (Morcheeba Mix)


videa:
Rotterdam (Or Anywhere)
Perfect 10
You Keep It All In
Don' Marry Her
A Little Time
Everybody's Talkin'
Good as Gold (Stupid as Mud)
Dream a Little Dream
Old Red Eyes Is Back
One Last Love Song
Dumb
Blackbird on the Wire
The River
Pretenders to the Throne
17.03.2016 16:51:28
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one