recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Björk - Vespertine (2001)

10/10
 
Na Vespertine udělala Björk další krok k naprosto svobodnému uměleckému vyjádření bez ohledu na nějaké komerční požadavky trhu nebo masový vkus posluchačstva. Přesto jí drtivá většina jejích fanoušků následovala i do těchto nových hudebních krajin a prošla tak testem co všechno ještě vydrží.

Skladby jsou tu ještě křehčí než dřív, probouzejí představivost, vyvolávají fantastické obrazy, konejší i zraňují svojí neuchopitelností. Björk ještě rozšiřuje paletu netušených zvuků (praskání ledu, chůze po sněhu) a beatů, které vytváří pavučinu omamné, ledové krásy. Některé tracky (Hidden Place, It´s Not Up to You, Pagan Poetry, Heirloom) jsou melodičtější, s pevnější rytmickou strukturou, jiné působí svojí magickou zamlžeností jako sen (zvonivá Frosti, An Echo,A Stain, Sun in My Mouth).

Zcela zásadní pro výsledný zvuk je hostování avantgardní harfenistky Zeeny Parkins. Cvrlikání jejího nástroje zní skoro všude a do elektronického tkaniva vyšívá další mámivé vzory, takže práce programátorů (Björk a její dlouholetí spolupracovníci Marius De Vries a Guy Sigsworth) s přírodním zvukem harfy dokonale ladí. Tohle album je ideálním soundtrackem na cestu krápníkovými dómy za Sněhovou královnou.


tracklist:

1. Hidden Place
2. Cocoon
3. It´s Not Up to You
4. Undo
5. Pagan Poetry
6. Frosti
7. Aurora
8. An Echo, a Stain
9. Sun in My Mouth
10. Heirloom
11. Harm of Will
12. Unison


videa:
Hidden Place
Cocoon
Pagan Poetry
21.03.2016 16:29:26
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one