recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Bowie David - Reality (2003)

8/10
 
Jestli je Reality definitivně poslední řadovkou Davida Bowieho, pak se rozloučil ve výborné kondici, podobné, v níž natočil o rok starší Heathen. Obě alba k sobě hudebně nemají daleko, ale nekopírují se. Po neustálém střídání konceptů a stylových kulis se zdá, že se Bowiemu nakonec nejvíc zalíbilo v období alba Scary Monsters, k němuž obě poslední nahrávky odkazují asi nejvíc. Nemalou roli v tom určitě hraje i osoba producenta Tonyho Viscontiho, který na všech třech zmíněných deskách zanechal zřetelnou stopu.

Překvapovat tedy už Bowie nehodlá, ale odbytou práci rozhodně nepředvádí. Rockově razantní jsou singlová New Killer Star, od Modern Lovers vypůjčená Pablo Picasso nebo titulní Reality, v písni The Loneliest Guy zaznívají úzkostné nálady podobné těm z 1.Outside, závěrečnou Bring Me the Disco King ozvláštňuje jazzové piano. O zajímavé okamžiky není nouze, zlověstně futuristická atmosféra nepřebíjí dojem z dobře napsaných písní.

Pionýrem zkoumajícím nové obzory už Bowie není, ale kdo by mu to zazlíval, však se v první linii nadřel jako málokdo. Reality ani tak není nudným výpotkem zaprášené legendy, nýbrž svěží, aktuální hudební lahůdkou mistra svého oboru, jehož nevysychající invenci mu může většina jeho početných epigonů tiše závidět.


tracklist:

1. New Killer Star
2. Pablo Picasso
3. Never Get Old
4. The Loneliest Guy
5. Looking for Water
6. She'll Drive the Big Car
7. Days
8. Fall Dog Bombs The Moon
9. Try Some, Buy Some
10. Reality
11. Bring Me The Disco King


videa:
New Killer Star
Never Get Old23.03.2016 15:39:59
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one