recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Buckley Jeff - You and I (2016)

7/10

Tragické osudy jsou přitažlivé. Správci pozůstalostí předčasně zemřelých rockových hvězd to dobře vědí a snaží se publikovat, co se dá, i kdyby to bylo jen rytmizované zakašlání. Takhle absurdnímu archivnímu smýčení se blížila loňská kolekce Montage of Heck Kurta Cobaina, ale čerstvý přírůstek do posmrtné diskografie Jeffa Buckleyho, další bolavé duše 90. let, je o poznání soudnější. Jde o demosnímky, které Buckley nahrál sám s kytarou v roce 1993, tedy rok před vydáním fenomenálního alba Grace. Většinu z nich tvoří covery, jejichž výběr svědčí o snaze předvést v co nejširším záběru písničkářovy hudební vlivy. Od dřevního i uhlazenějšího blues, přes Dylana a Led Zeppelin až k The Smiths.

Jsou to vesměs syrové, neopracované snímky, v nichž Buckley zanechal otisk svého génia v různé intenzitě. Postradatelnou kuriozitou je určitě autorská skica Dream of You and I, kde Jeff do preludující kytary vlastně jen vypráví o snu, na jehož základě má v plánu napsat píseň. Naopak druhá vlastní věc Grace už tady má prakticky hotový tvar a od finální verze z alba se liší prakticky jen absencí kapely.

Z osmi převzatých skladeb jsou některé pouhými stylistickými cvičeními, která sice poskytují k obdivování Jeffova zpěvu i kytarového umu dost důvodů, ale jeho tvůrčí i interpretační potenciál plně neodhalí. Everyday People od Sly and the Family Stone chybí kapela, nelehkou pěveckou linku Roberta Planta v Night Flight zvládá sice Jeff bravurně, ale snad až příliš věrně. Jsou tu ale výjimky, které existenci kompilace snadno obhájí. Že byli The Smiths Buckleyho srdeční záležitostí, dokazuje nejen přítomnost hned dvou písní, ale i empatické zanícení, s jakým podal především I Know It's Over. Šperk nejvyšší hodnoty ale nalézám v úvodu. Dylanova Just Like a Woman je čirá nádhera a na ní už je Buckleyho originální přístup k cizím písním naprosto zřetelný. Srovnání s jeho nejslavnějším coverem – Cohenovou Hallelujah – tahle verze s přehledem ustojí, a to už něco znamená.


tracklist:

1. Just Like a Woman
2. Everyday People
3. Don't Let the Sun Catch You Cryin'
4. Grace
5. Calling You
6. Dream of You and I
7. The Boy with the Thorn in His Side
8. Poor Boy Long Way from Home
9. Night Flight
10. I Know It's Over


videa:
Just Like a Woman
Everyday People
I Know It's Over 

29.04.2016 14:32:18
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one