recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Cabaret Voltaire - #7885: Electropunk to Technopop 1978-1985 (2014)

8/10

Soubory jako Cabaret Voltaire stojí za to si připomínat, protože patří k těm, jejichž dlouhodobý vliv převyšuje tehdejší popularitu. Čerstvá kompilace vznikla pod dohledem ústředního člena kapely Richarda H. Kirka a podává o jejím přínosu zejména elektronické hudbě velmi průkazné svědectví. Tím spíš, že její časové ohraničení přesně odpovídá době, kdy Cabaret Voltaire skutečně hýbali scénou a kráčeli v čele průzkumnických čet, a také proto, že věnuje stejnou pozornost singlům i albovým nahrávkám.

Titul dobře vystihuje posun kapely v těchto letech, jednotlivé vzorky pak názorně dokládají, že na mostě spojujícím krautrock, hypnotický postpunk PiL nebo Suicide s industriálem, EBM a techno-house scénou se něco nadřeli. Chronologické řazení nahrávek je zcela na místě, dobře tak vynikne zásadní stylový přelom, který nastal po odchodu Chrise Watsona mezi lety 1981-1983 a klíčovými alby Red Mecca a The Crackdown, a který i tuto výběrovku dělí na dvě stejně zajímavé poloviny.

Ta první nabízí odvážné experimenty, repetitivní zvukové koláže, spojení punkového neumětelství s koncepčním myšlením a objevitelskou kuráží. Ve druhé slyšíme, jak zbylé duo Richard H. Kirk a Stephen Mallinder zvýraznilo tanečnost důraznějšími beaty, syntezátory a nezkresleným vokálem, k uhlazenosti Depeche Mode měli ale pořád daleko. Netřeba zastírat, že dnes to zní všechno dost archaicky, to už je úděl průkopníků. Ale přesto jsou ty nahrávky stále inspitativní a koho baví rozplétání kořenů, bude nad touhle kolekcí chrochtat blahem.


tracklist:

1. Do the Mussolini (Headkick)
2. The Set UP
3. Nag Nag Nag
4. On Every Other Street
5. Silent Command
6. Kneel to the Boss
7. Seconds Too Late
8. Landslide
9. Breathe Deep
10. Just Fascination (7“ Version)
11. Crackdown (Radio Edit 83)
12. Animation
13. The Dream Ticket (7“ Version)
14. Sensoria (7“ Version)
15. James Brown (7“ Version)
16. Kino (7“ Version)
17. Big Funk (7“ Version)
18. I Want You (7“ Version)
19. Warm


videa:
Do the Mussolini (Headkick)
Nag Nag Nag
Landslide
Just Fascination
Sensoria
I Want You
 

01.04.2016 11:12:24
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one