recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Cale John - HoboSapiens (2003)

9/10
 
John Cale vstoupil do nového tisíciletí v překvapující formě. Spojil své dvě tváře - inteligentního (až intelektuálního) písničkáře a experimentátora - , obklopil se početnou svitou muzikantů i nejmodernější technikou a stvořil zvukově nápaditou, atmosférickou i filozofickou desku, která patří k jeho nejcelistvějším výtvorům.

Víc než kdy dřív využívá elektroniky a programování a to s neobyčejným pochopením pro věc, jistotou a účelností. S trochou nadsázky se dá říct, že mladé generaci elegantně ukradl nejen její hračky ale celou show. Jeho zacházení se studiovými vymoženostmi je absolutním opakem případů, kdy se muzikanti jeho generace trapně pokoušejí moderním zvukem vlichotit současnému publiku. Enovské klávesové plochy, samply a zatěžkané beaty skvěle souzní s živými nástroji, jedno vplouvá do druhého a rozdíly se mažou.

Hudba na HoboSapiens je tajemná, zneklidňující, pořád ale dostatečně písničková na to, aby nemusela skončit jen ve vitrínách elitářských snobů. Má magickou atmosféru, kterou nenaruší ani tradičnější odpichovka Things, šibalsky pomrkávající Bicycle nebo agresivní Twilight Zone.  Zůstává pocit komplexního, do detailu seštelovaného a přitom člověčinu nepostrádajícího díla, na kterém si autor dal skutečně záležet.


tracklist:

    Set Me Free (hidden track)
1. Zen
2. Reading My Mind
3. Things
4. Look Horizon
5. Magritte
6. Archimedes
7. Caravan
8. Bicycle
9. Twilight Zone
10. Letter From Abroad
11. Things X
12. Over Her Head


videa:
Things
Magritte
Over Her Head
01.04.2016 11:14:47
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one