recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Cale John - Shifty Adventures in Nookie Wood (2012)

7/10

Ve svých pozdních námluvách s elektronickou hudbou dospěl John Cale do další, intenzivnější fáze. Přestože album Shifty Adventures in Nookie Wood otevírá riff akustické kytary ve skladbě I Wanna Talk 2 U, celkově je nahrávka pohroužená do programovaných zvuků, beatů a efektů znatelně víc než předchozí HoboSapiens a blackAcetate. Už na nich Cale hojně využíval moderních studiových vymožeností a na jejich vyznění to mělo velmi osvěžující účinek. Ten ale nyní pozvolna slábne.

John Cale neztratil schopnost napsat přitažlivý song balancující na hraně mezi artistním rébusem a popovým hitem, ale ta magická rovnováha mezi akustickým a syntetickým zvukem, která tak báječně fungovala na HoboSapiens, se v tomto případě často bortí ve prospěch robustního elektronického brnění, v němž se písně poněkud dusí. Nejde ani tak o to, že se Cale tu a tam přibližuje k hranicím taneční hudby a svůj zpěv zkresluje autotunem (Face to the Sky, December Rains, Mothra), problém je spíš v tom, že celý proces aranžování a programování probíhá podle až příliš jednotného modelu a místy je jeho výsledkem jen bezobsažná zvuková alchymie. Značný podíl na tom mají i nepříliš proměnlivá tempa. Rytmické vzorce jsou v jednotlivých případech dostatečně zajímavé, ale v rámci celé nahrávky působí zaměnitelně. To, co může na kratší ploše působit kompaktně, pak při délce blížící se hodině najednou zavání jednotvárností.

Albu tudíž příliš nesvědčí souvislý poslech, ačkoli v jednotlivostech stále dokáže být uhrančivé. Povedená je hned úvodní chytlavá I Wanna Talk 2 U, s níž producentsky vypomáhal Danger Mouse (jinak je po této stránce album plně v Caleově režii), vynikne také přízračně tepající skorotitulní Nookie Wood a silný je i závěr v podobě písní Living with You, Midnight Feast a Sandman (Flying Dutchman), kde tempo konečně trochu zvláční. Je jistě dobře, že se John Cale snaží udržet kontakt se soudobými trendy a předchozí případy dokazují, že z nich dokáže těžit osobitě a inovativně, v tomto případě by ale méně bylo více. Nicméně umělec jeho formátu a zkušeností si i tak dokázal zachovat vysoký standard.


tracklist:

1. I Wanna Talk 2 U
2. Scotland Yard
3. Hemingway
4. Face to the Sky
5. Nookie Wood
6. December Rains
7. Mary
8. Vampire Cafe
9. Mothra
10. Living with You
11. Midnight Feast
12. Sandman (Flying Dutchman)


videa:
I Wanna Talk 2 U
Hemingway
Face to the Sky
Sandman (Flying Dutchman) 

01.03.2020 20:01:37
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one