recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Cash Johnny - American III: Solitary Man (2000)

9/10
 
Nerad bych vypadal jako hyena, ale "rubinovská" série alb stárnoucího a nemocného Johnnyho Cashe na mě působí skoro víc, než jeho klasické countryové nahrávky z 50. a 60.let. Jeho hlas ztratil na lehkosti a samozřejmosti, o to víc je v něm ale osudové naléhavosti, životních zkušeností a vnitřní síly. Na třetím díle American Recordings natočeném po výrazném zhoršení Cashova zdravotního stavu se už tahle koroze začíná projevovat.

Rubin s Cashem se při sestavování repertoáru opět rozhlíželi hodně zeširoka. Posluchačsky asi nejatraktivnější coververze jsou tu One od U2 a The Mercy Seat Nicka Cavea. Obě vyšly skvěle, Cash je pojal po svém, neokázale a přece s hlubokým prožitkem. Hlavně před jeho verzí Caveovy litanie z cely smrti (desperátské a temně biblické téma určitě bylo Muži v černém blízké) smekám a klaním se.

Jsou tu samozřejmě i další převzaté lahůdky, které ocení spíš fajnšmekři (I See A Darkness Willa Oldhama, I Won´t Back Down Toma Pettyho, Solitary Man Neila Diamonda), několik Cashových vlastních kompozic a závěr obstarává pokorná verze slavného tradicionálu Wayfaring Stranger. Proti předchozímu CD Unchained je hudební doprovod komornější, často spíš folkový než countrový, což krásně ladí se zmíněnou nakřáplostí Mistrova zpěvu. Album, při jehož poslechu mě hořkosladce mrazí.


tracklist:

1. I Won´t Back Down
2. Solitary Man
3. That Lucky Old Sun (Just Rolls Around Heaven All Day)
4. One
5. Nobody
6. I See a Darkness
7. The Mercy Seat
8. Would You Lay with Me (In a Field of Stone)
9. Field of Diamonds
10. Before My Time
11. Country Trash
12. Mary of the Wild Moor
13. I´m Leavin´ Now
14. Wayfaring Stranger
12.04.2016 16:13:52
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one