recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Cash Johnny - Life (2004)

8/10
 
Smrt velikána je vždycky dobrý byznys. Pokud jde o hudebníka, je nutné předem počítat se záplavou kompilací různé úrovně a nejinak tomu bylo i s dobou těsně po úmrtí Johnnyho Cashe, countryové superhvězdy č.1. Naštěstí album nazvané Life nepatří k těm podezřelým, narychlo poslepovaným výběrům, které zaplavily trh a nízkou cenou vábily povrchnější posluchače, kteří chtěli mít doma taky "nějakého Cashe".

Tracklist tohoto CD je totiž ještě dílem samotného protagonisty, který ho stihl sestavit sotva pár dní před smrtí. Zároveň navazuje na sérii tří koncepčně laděných desek vydaných v roce 2000 a mapujících Cashovu tvorbu v oblasti milostných písní (Love), gospelu (God) a příběhů se zločineckou a vězeňskou tématikou (Murder).

Album Life už podle názvu nemá tak úzce vymezený akční rádius, jeho náměty jsou různorodější. Od vzpomínek na dětství přes vlastenectví, sociální portréty, po osobní vyznání. Časově pokrývají nahrávky celou zpěvákovu kariéru kromě posledního rubinovského období. Cash přitom při výběru nijak nediskriminoval 70. a 80. léta, která pro něj podle odborníků nebyla umělecky nejsilnější. Soudě podle písní, které se z tohoto období na desku dostaly, to s tou krizí nebylo tak zlé, protože písně jako The Night Hank Williams Came to Town, These Are My People nebo I'm Alright Now se těm starým klasikám zcela vyrovnají.

Pro zaryté fandy oplývající aspoň základní diskografií Mistra sice tahle kompilace nepřichází s ničím nečekaným, ale začátečníkům, které už omrzelo donekonečna sjíždět Ring of Fire a Folsom Prison Blues, může ukázat, že nezapomenutelných perel měl Johnny Cash po kapsách mnohem víc.


tracklist:

1. Suppertime
2. Country Trash
3. The Night Hank Williams Came to Town
4. Time Changes Everything
5. I Talk to Jesus Every Day
6. You're the Nearest Thing to Heaven
7. I'm Ragged But I'm Right
8. These Are My People
9. The Ballad of Ira Hayes
10. Oney
11. Man in Black
12. I'm Alright Now
13. Ragged Old Flag
14. I Wish I Was Crazy Again
15. Where Did We Go Right
16. Wanted Man
17. I Can' Go on That Way
18. Lead Me Gently Home
04.02.2020 17:02:47
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one