recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Cave Nick and the Bad Seeds - Nocturama (2003)

7/10
 
V tomhle momentě se tvůrčí křivka Caveových Bad Seeds ocitla na nejnižším bodě a vypadalo to na rockový důchod. Myslím, že sám Nick Cave už musel tušit, že cesta, po které kráčí, je slepá. Už od časů Birthday Party v něm tajně dřímal baladiér, jenže ve chvíli, kdy se začal spoléhat výhradně na tuhle polohu, ukázalo se, že k tomu, aby si jeho tvorba uchovala působivost a čerstvost, potřebuje stejně naléhavě i svoje postpunkové kořeny.

Ano, na Nocturamě jsou i divočiny - Dead Man in My Bed a závěrečná, samoúčelně protahovaná Babe, I´m On Fire - , jenže znějí jakoby z povinnosti, žár, který mají obsahovat působí vynuceně. Většina materiálu pak pokračuje v linii přechozích dvou alb, jen je zase o něco tuctovější.

Páteří všeho je klavírní smutnění, zatímco členové Bad Seeds jsou odsouzeni do rolí přicmrndávačů v pozadí, snad jen s výjimkou stále víc nepostradatelných houslí Warrena Ellise. Zajímavé je pozorovat, jak právě on začíná v kapele nahrazovat úlohu k odchodu se chystajícího Blixy Bargelda coby hlavního dodavatele různých zvukových disonancí, kterých je ovšem na Nocturamě i tak pomálu.

Není to všechno tak zlé a upjaté. V There Is a Town se trochu uvolní Bad Seeds jako kapela, v příjemně nestrojeném valčíku Rock of Gibraltar zase Cave jako autor. Ani z těch balad v klasickém střihu jako Wonderful Life nebo He Wants You se ještě nevytratilo veškeré kouzlo. Pocitu tápání a pokašlávajícího tvůrčího motoru se ale nemůžu zbavit.


tracklist:

1. Wonderful Life
2. He Wants You
3. Right Out of Your Hand
4. Bring It On
5. Dead Man in My Bed
6. Still in Love
7. There Is a Town
8. Rock of Gibraltar
9. She Passed by My Window
10. Babe, I'm on Fire
22.03.2019 13:29:33
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one