recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Clapton Eric - Me and Mr. Johnson (2004)

8/10
 
Slowhand si tímhle albem mohl odškrtnout v seznamu nesplněných přání jednu jistě tajně vytouženou položku. Robert Johnson, jedna z nejvlivnějších osobností bluesové historie, opředená řadou legend a smyšlenek, byl zásadní inspirací i pro něho. Přesto vyšla tahle nahrávka spíš jako z nouze ctnost, když Clapton ve studiu postrádal dostatek nového materiálu a s kapelou začal jamovat právě na johnsonovská témata.

Písňový odkaz bluesového velikána není zrovna rozsáhlý, čítá něco přes třicet skladeb, ale prakticky každá z nich se stala donekonečna obehrávaným standardem. Clapton tak mohl sáhnout prakticky po čemkoliv a o kvalitu zpracovávané látky měl postaráno. Na album vybral písně tempově různorodé, od swingujícího kvapíku They're Red Hot po temná pomalá čísla typu závěrečné Hell Hound on My Trail a šikovně je promíchal. Všechny dostaly hutnou elektrickou formu, z níž se přes určitou profesorskou načinčanost úplně neztratily ani ty prašné cesty a zakouřené putyky, které mezi válkami vymetal velký inspirátor. Těžko Claptonovi vyčítat, že přes všechno, co si prožil (a nebylo toho málo) je přeci jen spíš bílým pánem v obleku a ne černošským vandrákem, který toho kromě pozlacených prstů a smlouvy s ďáblem moc nemá.

CD Me And Mr. Johnson se dá vnímat i jako navázání na veleúspěšnou desku From the Cradle z roku 1994, na níž Clapton složil poctu blues jako žánru. Ta sice zůstala nepřekonaná, ale vzhledem k tomu, že v tomhle případě jde vlastně o "náhradní" album, dopadlo tohle klanění mistra mistru velmi uspokojivě.


tracklist:

1. When You Got a Good Friend
2. Little Queen of Spades
3. They're Red Hot
4. Me and the Devil Blues
5. Traveling Riverside Blues
6. Last Fair Deal Gone Down
7. Stop Breakin' Down Blues
8. Milkcow's Calf Blues
9. Kind Hearted Woman Blues
10. Come on in My Kitchen
11. If I Had Possession Over Judgement Day
12. Love in Vain
13. 32-20 Blues
14. Hell Hound on My Trail
12.04.2016 16:30:54
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one