recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Cohen Leonard - Dear Heather (2004)

7/10
 
Tentokrát nás básnický bouřlivák nenechal tak dlouho čekat, na přípravu alba Dear Heather mu stačily tři roky. Jeho nálada je snad ještě smířenější a vyrovnanější než u Ten New Songs, tíživé hloubky mu nechybí, ale konejšivě prosvětlených tónů, které jakoby přitakávaly všemu, čím zpěvák v životě prošel, je tu víc.

Cohen tady na nic netlačí, bohužel to ovšem platí i o jeho zpěvu. Jeho hlasový rozsah nikdy nebyl závratný a na posledních deskách se úžil a úžil, klesal do stále větších hloubek, ale na působivou interpretaci jedinečných veršů vždycky stačil. Na Dear Hether už ale Cohen aspoň přibližně intonuje jen asi v polovině písní a i v nich se víc než dřív schovává za dámské vokály v podání Sharon Robinson a Anjani Thomas. V dalších skladbách se pak uchyluje k regulérní recitaci, v níž jeho hlas zní pořád zatraceně charismaticky, přesto se cítím být trošku ošizený. Dvakrát dokonce sáhl po verších básnických kolegů: úvodní Go No More A-Roving je od Lorda Byrona, Villanelle for Our Time napsal krajan F. R. Scott.

Hudební doprovod je naopak o něco pestřejší než minule, slyšíme víc živých muzikantů, aranže jsou různorodější. Lehká vybočení představují dvě kratší písně - On That Day reagující na 11. září a kouzelná, koledu připomínající Nightingale, kde ani andělský zpěv spoluautorky Anjani Thomas neskryje, že Cohen, kdyby chtěl, stále uzpívá co potřebuje.

Přesto, že bych víc zpívaných věcí uvítal, má album Dear Heather magickou atmosféru. Hřeje jako noční posezení u krbu, kdy za asistence dobrého vína zpytujeme svoje nitro a odpouštíme si dávné poklesky.


tracklist:

1. Go No More A-Roving
2. Because Of
3. The Letters
4. Undertow
5. Morning Glory
6. On That Day
7. Villanelle for Our Time
8. There for You
9. Dear Heather
10. Nightingale
11. To a Teacher
12. The Faith
13. Tennessee Waltz
21.04.2016 10:37:20
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one