recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Cohen Leonard - Songs of Love and Hate (1971)

10/10
Songs of Love and Hate uzavírají pomyslnou trilogii Cohenova raného písničkářského období, kterou kromě podobných názvů propojuje i snaha po až spartánsky prostém zvuku s dominantní melancholickou španělkou. Producent Bob Johnston i tentokrát vyšel v tomto směru Cohenovi maximálně vstříc a stejně jako na Songs from a Room tenhle průzračný folkový model jen velmi nevtíravě přibarvil lehounkými smyčci a dámskými sbory.

Že ani tyhle doplňky nejsou samoúčelným sladidlem dokazuje hned první skladba Avalanche, v níž právě smyčcové party velmi příhodně umocňují tíživou chmurnost téhle skvostné litanie. Temnější tóny jsou ostatně příznačné pro celé album. Cohen na něm osahává ještě osobnější a choulostivější místa svého nitra a je to znát na náladě písní i na jeho pěveckém výrazu, který je snad ještě naléhavější, než dřív. Ve skladbě Dress Rehearsal Rag přidává na expresivitě - samozřejmě v intencích jeho vypravěčského projevu -, svižnost a bohatší instrumentaci následující Diamonds in the Mine zase schválně shazuje neurvale lajdáckým až znechuceným zpěvem.

Milostná Famous Blue Raincoat, jedna z nejkrásnějších Cohenových písní vůbec, je rovněž prodchnutá bezednou tesknotou, stejně jako lítost i hrdost Panny Orleánské umírající na hranici v závěrečné Joan of Arc. Mezi tyto dvě je vetknutá ještě píseň Sing Another Song, Boys v živém záznamu z festivalu Isle of Wight jako důkaz, že se kanadský poeta před nedávnem odhodlal i ke koncertní činnosti. Cohenovo třetí album má v sobě optimismu ještě méně, než jeho dva předchůdci. Hořké v něm převažuje nad sladkým a hledání naděje v přívalech (avalanche) chandry je ještě svízelnější. A přesto jsou ty písně pořád stejně vábivé, pořád stejně okouzlující.


tracklist:

1. Avalanche
2. Last Year's Man
3. Dress Rehearsal Rag
4. Diamonds in the Mine
5. Love Calls You by Your Name
6. Famous Blue Raincoat
7. Sing Another Song, Boys
8. Joan of Arc


videa:
Avalanche
Famous Blue Raincoat
Joan of Arc


 
21.04.2016 13:49:07
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one