recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Cohen Leonard - Ten New Songs (2001)

9/10
 
Po devíti letech, během kterých prošel očistnou zkušeností pobytu v zen-buddhistickém klášteře, se Leonard Cohen konečně zase vydal všanc nelítostným zákonům showbusinessu a natočil album "deseti nových písní". Už jejich letmý poslech ale dává na srozuměnou, že nějaké komerční tlaky jdou dávno mimo něj. Z nahrávky dýchá vnitřní harmonie, smíření, porozumění, zkrátka všechno to, čemu jako zen-buddhistický mnich nakouknul pod pokličku. Posmutnělé, hořké tóny ale nezmizely, což je dobře, protože bez nich by to byla plytká esoterická nuda.

Všechny písničky napsal Cohen se svou dlouholetou spolupracovnicí Sharon Robinson, která jako vokalistka také vydatně doprovází jeho jedinečný hlas. Ten od minulé desky zase o něco zdrsněl a ušel pár kroků od zpěvu k mluvenému slovu, ale zůstal pořád stejně uhrančivý. Naprosto rozumím magnetismu s jakým ten hluboký, vemlouvavý témbr působí na krásnější polovinu lidstva.

Instrumentace je velmi střídmá, někdy (hlavně v rytmice) zní trochu umělohmotně, ale její role v Cohenových písničkách byla málokdy větší než doprovodná, takže to nijak neruší. Cohen by se mohl doprovázet třeba na to nejlevnější casio a jeho hlas, melodie a verše by to s přehledem utáhly. Rychlejší písničky se nedočkáte, všechno plyne v intimní, sebezpytující atmosféře. Ta magie ale pořád funguje a pokud jste zdatnější angličtináři, zážitek je dvojnásobný.


tracklist:

1. In My Secret Life
2. A Thousand Kisses Deep
3. That Don´t Make It Junk
4. Here It Is
5. Love Itself
6. By the Rivers Dark
7. Alexandra Leaving
8. You Have Loved Enough
9. Boogie Street
10. The Land of Plenty
21.04.2016 14:38:10
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one