ua.png
recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Coral - Butterfly House (2010)

7/10

Hudebníci to z pochopitelných důvodů nemají rádi, ale v případě britské skupiny The Coral se zmínkám o jejich inspiračních vzorech prostě nevyhneme. O všemožné retro prvky především z 60. let v jejich tvorbě zakopáváme prakticky neustále, jejich písně jsou bohatým rezervoárem ozvěn kalifornské hippie éry, nové vlny i britské indie scény z počátku devadesátek. Na albu Butterfly House, které poprvé realizovali jako kvintet, bez kytaristy Billa Ryder-Jonese, se pohybují zhruba na ose mezi prosluněností The Mamas and the Papas nebo The Byrds a mysteriózním splínem The Doors, přičemž zřetelně inklinují k tomu prvnímu pólu.

Většinu písní charakterizuje melancholií prokvetlá bezstarostnost pozdního léta. Průzračný, nadýchaný a opalizující kytarový zvuk pomáhal skupině vytvořit producent John Leckie, proslavený spoluprací na zásadních deskách The Stone Roses nebo Radiohead. Vliv zmíněných The Mamas and the Papas můžeme zaslechnout ve vokálních harmoniích skladby Butterfly House, reminiscence na zvuk zakladatelů jangle popu The Byrds zase v rozcinkaných kytarách písně Two Faces. Třetí jmenovaní hrdinové sixties se tentokrát hledají hůř, Morrisonovu partu připomene snad jen zasmušilejší Coney Island. Ani s psychedelickým rozostřováním to The Coral momentálně nepřehánějí, snad s výjimkou závěrečné, kytarově zvířené North Parade.

Po většinu času tu nedochází k žádným dramatičtějším výkyvům nálad, tucet písní je v atmosféře velmi konzistentní, což sebou ovšem také přináší riziko jednotvárnosti. Skupina mu čelí stabilní melodickou i harmonickou invencí, chvílemi je ale té nekonfliktnosti a pohodovosti přeci jen příliš. The Coral v minulosti dokázali být nepředvídatelnější, ve větší míře pracovat s kontrasty, míchat pop a psychedelii v přitažlivějším poměru. Nechci album Butterfly House odmávnout jako uhlazenou plážovou kulisu, na to obsahuje pořád dost chytrých detailů i posmutnělých spodních proudů. Nicméně cesta, kterou se kapela vydala, k podobně nudným mělčinám směřuje. Vždycky je ale čas se jim vyhnout.


tracklist:

1. More than a Lover
2. Roving Jewel
3. Walking in the Winter
4. Sandhills
5. Butterfly House
6. Green Is the Colour
7. Falling All Around You
8. Two Faces
9. She's Comin' Around
10. 1000 Years
11. Coney Island
12. North Parade


videa:
More than a Lover
Roving Jewel
She's Comin' Around
1000 Years
Coney Island

 

17.09.2020 19:10:03
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one