ua.png
recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Dead Weather - Sea of Cowards (2010)

8/10

Že album Horehound nebylo pro čtveřici Jack White, Alison Mosshart, Dean Fertita a Jack Lawrence dobrodružstvím na jednu sezónu, se ukázalo nečekaně brzy. Od vydání debutu neuplynul ještě ani rok a The Dead Weather už se vytasili s další dávkou vysokooktanového blues rocku pro 21. století. Ne až tak nervní a výbušnou, přesto stejně euforickou a přesvědčivou. Album Sea of Cowards se nepokouší popřít nebo převrátit již dosažené, ale není ani zbytečně nastavovaným apendixem..

Bluesový základ v podobě archetypálních kytarově-klávesových riffů je tentokrát o něco hmatatelnější, přesto má nahrávka pořád daleko k nějakému žánrově konzervativnímu pojetí. Garážová špína, různá zkreslení, jedovatost v hlase Alison Mosshart i těkavá rytmika jí propůjčuje stejně efektní a moderní design jako tomu bylo napoprvé. Za relativním zklidněním a příklonem k zemitějšímu zvuku ale nestojí úbytek energie nebo chuti experimentovat, jako spíš větší sehranost kvarteta. Jednotliví členové už se zkrátka nepotřebují jeden před druhým tolik předvádět a víc pracují pro celek. Především bicí už se tak žíznivě neženou za počtem odehraných not.

Rozložení sil zůstává podobné. Jack White sice pěvecky album rozjíždí ve skladbě Blue Blood Blues, je to však Alison Mosshart, kdo albu vokálně dominuje a to nejen co se týče kvantity. Její drzý a vášnivý hlas jako by do písní propaloval doutnající černé rýhy. Když s potlačovanou náruživostí drtí slova mezi zuby v I Can't Hear You, i když si nechá takříkajíc bouchnout saze a zdivočí jako v písních I'm Mad nebo No Horse. Sem tam ji White podpoří druhým hlasem nebo se oba cholericky přetahují o jednotlivé fráze, ale zdánlivé soupeření naopak odráží vyšší úroveň vzájemného respektu a součinnosti.

A totéž platí o celé kapele. Oč méně výstřednosti a exhibicí, o to funkčnější a komplexnější provázanost jednotlivých nástrojových vrstev a motivů. A při tom všem se z alba nevytratila chytlavost (Blue Blood Blues, Hustle and Cuss, Die by the Drop a další), nápady ani divoká expresivita. Přenos energie probíhá u The Dead Weather stále pod vysokým napětím.


tracklist:

1. Blue Blood Blues
2. Hustle and Cuss
3. The Difference Between Us
4. I'm Mad
5. Die by the Drop
6. I Can't Hear You
7. Gasoline
8. No Horse
9. Looking at the Invisible Man
10. Jawbreaker
11. Old Mary


videa:
Blue Blood Blues
Die by the Drop
I Can't Hear You
No Horse 

18.03.2019 20:41:20
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one