ua.png
recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Django Django - Marble Skies (2018)

8/10

Tři roky staré album Born Under Saturn přineslo nepřerušovanou šňůru chytlavých hitů, ale tak trochu na úkor odvážnějšího experimentování s originálním zvukovým konceptem, který Django Django představili na debutu. Potkával se v něm synthpop, důmyslná, krautrocovými kořeny poučená taneční rytmika, psychedelií ovanutý indie pop i vícehlasé vokály à la Beach Boys ve svěžím mixu, který, ač používal samé retro složky, nezněl anachronicky. Pro úspěch ve světě popu ideální východisko: povědomé prvky poskládané s čerstvou invencí.

Ani trojka Marble Skies na tomto vzorci mnoho nemění, pouze ho tříbí a posouvá tím nebo oním směrem. Díky osmdesátkovým syntezátorovým rejstříkům a barvě vokálních harmonií skupina místy evokuje hledající se Depeche Mode vzor '82-'83 (Marble Skies, Beam Me Up, Real Gone), jindy přihodí ždibec psychedelie (Champagne) nebo připomene průzračný folk Simona a Garfunkela (Sundial). Rozmanitější dynamikou i pestřejšími aranžemi překonává Marble Skies svého poněkud jednorozměrného předchůdce, ale naopak ztrácí ve střelbě na hitový terč. Tam, kde nepokrytě míří na jeho střed, jako v singlových písních Tic Tac Toe nebo To the Beat, dokonce cítím určitou křeč, i když jde pořád o skočné a zábavné kousky. Moji favorité se líhnou spíš z méně nápadných songů jako jsou Champagne, kytarová Further nebo melancholicky křehoučká Sundial. Osvěžujícím momentem je i píseň Surface to Air, kde si zpěvák Vincent Neff bere oddechový čas a vokální linku kompletně přebírá hostující Rebecca Taylor z dua Slow Club, v tomto případě pod nickem Self Esteem.

Eponymní prvotina vzbuzovala velké naděje, které následující Born Under Saturn nikterak nepohřbilo, ale ani nedovedlo k dechberoucímu rozkvětu. Po albu Marble Skies, jakkoli je pojaté odlišně, zůstává podobný dojem. Jen se už pomalu vtírá otázka, jestli mají Django Django na nějakou zásadní evoluci sílu a chuť. Jsou stále jen krůček od popové první ligy, ale začínám mít pochybnosti, že ho kdy udělají.


tracklist:

1. Marble Skies
2. Surface to Air
3. Champagne
4. Tic Tac Toe
5. Further
6. Sundials
7. Beam Me Up
8. In Your Beat
9. Real Gone
10. Fountains


videa:
Surface to Air
Tic Tac Toe
Beam Me Up
In Your Beat


 

13.03.2018 20:06:44
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one