recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Dr. John - Locked Down (2012)

8/10

Známe nemálo případů, kdy se zasloužilému klasikovi podařilo občerstvit skomírající popularitu a oslovit mladší publikum prostřednictvím nějaké atraktivní mezigenerační spolupráce. Těžko říct, jestli při setkání Dr. Johna a Dana Auerbacha ze skupiny The Black Keys visela ve vzduchu jména jako Johnny Cash, John Lee Hooker, Carlos Santana nebo Tom Jones, jejich kolaborace na albu Locked Down každopádně sleduje podobný cíl. Mac Rebennack neboli Dr. John byl sice vždycky spíš „tajným svatým“ než vyloženou star, jeho relativní utajení u dorůstajících posluchačů si ale i tak říkalo o nějaký ten dobře zacílený restart. A Dan Auerbach se ukázal být tím pravým, kdo na věc půjde s citem a zasvěceně.

Společně ukuchtili album, které v ničem nepopírá Rebennackův typický rukopis směšující rhythm'n'bluesové, jazzové i rockové prvky, neusiluje o jeho bezhlavou modernizaci, přesto je svěží a aktuální. Auerbach se nesnažil odstranit patinu starých časů (ostatně sám v rámci The Black Keys i na svých sólovkách hojně využívá jejího kouzla) ani nezbavuje svého chlebodárce lehce okultní aury bílého šamana z neworleánských bažin, pouze ji tu a tam zlehka přeleštil a zvukově zpřehlednil. Chlapík s takovou přirozenou autoritou, jakým je Dr. John, by si navíc těžko nechal vnutit něco, co by mu nešlo od srdce. Čili žádné elektronické transfúze nebo popové facelifty, jen parta muzikantů, kteří vědí, co je grunt a ukázněně, avšak s mladistvým elánem, hrají na svého podstatně staršího mentora.

Tím nemá být naznačeno, že by snad Dr. John působil jako důchodce, kterému mladší spoluhráči pomáhají do schodů, naopak. Je králem manéže a zároveň to nikomu nemusí dokazovat. Hraje a zpívá s příkladným nasazením a feelingem. Písně mají úžasný groove, někdy kluzce hbitý (Revolution, You Lie, God's Sure Good), jindy spíš šátravý ale vnitřně napjatý (Big Shot, My Children, My Angels), ve skladbě Ice Age, skeptickém rozjímání nad současným světem, je zase snadno dohledatelný africký rodokmen. Auerbach se vedle producentského dozoru umí blýsknout i jako kytarista, příkladem budiž žhavé sólo v závěru Getaway. Tradičně výraznou roli hrají v Rebennackových písních vokální sbory i dechy, které obstarávají stěžejní nakopávající riffy třeba v Revolution nebo You Lie.

Nedá se říct, že by snad Auerbach Dr. Johna spasil, nic takového louisianský samorost nepotřebuje. Rozhodně si však ti dva sedli a radost ze společného díla se do alba Locked Down promítla. Navíc se díky této spolupráci nejednomu fanouškovi The Black Keys pootevřela vrátka k tvorbě osobnosti, kterou by si třeba v diskotékách svých rodičů sami nedohledali. Šestá Grammy rozhodně nebyla nestárnoucímu výstředníkovi z New Orleans přiřknuta jen ze slušnosti.


tracklist:

1. Locked Down
2. Revolution
3. Big Shot
4. Ice Age
5. Getaway
6. Kingdom of Izzness
7. You Lie
8. Eleggua
9. My Children, My Angels
10. God's Sure Good


videa:
Revolution
Ice Age
 

08.03.2018 19:24:18
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one