recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Dylan Bob - The Freewheelin' Bob Dylan (1963)

10/10
 
Jak opatrně a neujasněně vyhlíží Dylanův o rok starší debut vedle svého následovníka. Na něm už máme co do činění ne pouze s talentovaným členem folkového revivalu, ale s výsostným originálem, osobností, která i nadále nepokrytě čerpá z amerických tradic, ale zároveň nabízí svůj vlastní neotřelý pohled na ní. Je příznačné, že i v období, kdy byl všeobecně registrován a obdivován jako protestní zpěvák, se jeho tvorba takhle zjednodušujícímu oznámkování vehementně vzpírá.

Je pravda, že angažované songy Blowin' in the Wind, Masters of War, A Hard Rain's a-Gonna Fall či antirasistická filipika Oxford Town jsou právě tím, co se z této desky nejtučněji zapsalo do historie, ale zdaleka netvoří její jediný rozměr. Stejně působivé jsou i milostné písně smutnící nad odloučením jako Girl from the North Country, Don't Think Twice, It's All Right nebo Down the Highway, silně načichlá mississippským blues a tuláckou romantikou. A ještě bujněji se z omezující škatulky derou Talkin' World War III Blues a hlavně I Shall Be Free, plné sarkasmu a absurdit, tak příznačných pro Dylanovo následné textařské období. Ale ani ty protestsongy se nezasekávají u naivního levičáckého kázání. Možná největší perla desky, prorocká A Hard Rain's a-Gonna Fall je podstatně obecnější obžalobou nespravedlností světa, kterou pěchuje do drsně poetických a přece srozumitelných obrazů. Masters of War je adresnější, ale svou podmračenou monotónností stejně naléhavá.

I ve svém interpretačním pojetí má už Dylan jasno. Zatímco na prvním LP jakoby ještě nerozhodně zkoušel různé polohy, tady přestal imitovat černé bluesmany a vytvořil si vlastní styl, v němž neškolenou bezprostřednost doplňuje zaujetím a provázaností s textem. Slovní spojení, melodie nebo jejich části si stále nejednou vypůjčuje u svých předchůdců (to ostatně dělá dodnes), ale z cihel jiných staví vlastní, umělecky zcela původní stavby. Už v této chvíli je jejich skladatelská, textařská i interpretační komplexnost právě tím, co Dylana povyšuje nad drtivou většinu jeho jednostranněji talentovaných vrstevníků, a co z alba The Freewheelin' Bob Dylan činí vrchol jeho folkového období.


tracklist:

1. Blowin' in the Wind
2. Girl from the North Country
3. Masters of War
4. Down the Highway
5. Bob Dylan's Blues
6. A Hard Rain's a-Gonna Fall
7. Don't Think Twice, It's All Right
8. Bob Dylan's Dream
9. Oxford Town
10. Talkin' World War III Blies
11. Corrina, Corrina
12. Honey, Just Allow Me One More Chance
13. I Shall Be Free


videa:
Blowin' in the Wind
A Hard Rain's a-Gonna Fall


 
28.04.2016 11:08:40
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one