recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Foo Fighters - In Your Honour (2005)

8/10
 
Dvojalbum In Your Honour je plné skvostné muziky, ale koncept dvou energeticky značně odlišných polovin mi nepřijde jako nejšťastnější. První disk přináší typicky nadupané, pravověrně rockové fláky, zatímco na druhý soustředili Foo Fighters jemnější akustické písničky. Zajímavý nápad, ale myslím, že má spíš brzdící účinek. Ta silově bigbítová polovina je excelentní nářez, Grohl se tu jako skladatel ukazuje v té nejlepší formě. Jako folkrockový písničkář ve druhé části má také něco do sebe, ale přece jen se víc blíží solidnímu průměru. Jeho hlas má svoje výrazové limity a hodí se víc do nažhaveného rock'n'rollu než k intimnějším polohám, kde zní po chvíli trochu ploše. Přesto i tady se najdou moc pěkné písně, jen zkrátka ve společnosti dalších podobných tolik nevyniknou.

Z mého pohledu ideální by bylo nechat první půlku tak jak je a proložit jí třemi, čtyřmi nejlepšími kousky (What If I Do?, Over and Out, Virginia Moon...) z té druhé. Nakonec na tom jednostranném rozložení sil tratí i pro mě atraktivnější rockový šrumec z prvního CD. Postupně tu začíná být příliš dusno, chtělo by to aspoň na chvíli otevřít okno a uvolněně se nadechnout, což jsou momenty, kterých je zase ve druhé půlce přebytek.

Zmínku si určitě zaslouží muzikantští kamarádi, díky jejichž hostovačkám se právě ta akustická část statečně brání jednotvárnosti. Účast Joshe Hommeho a Johna Paula Jonese, i když v různých skladbách, jsou předzvěstí budoucí plnoúvazkové spolupráce s Grohlem v projektu Them Crooked Vultures, s klávesami vypomohl Rami Jaffee zapůjčený Dylanem juniorem a do party zapadá i Norah Jones v roztomilé bossanově Virginia Moon.

Jak jsem řekl, jednotlivé položky jsou málokdy průměrné, většinou výborné a občas skutečně parádní. Jsou ale poskládané tak, že to možná dokazuje Grohlovu schopnost psát oba druhy písní, ale celkovému dojmu to do značné míry škodí. Samozřejmě to není nepřeklenutelný problém, posluchači se aspoň otvírá prostor pro fantazii při eventuálním programování vlastního tracklistu.


tracklist:

Disc 1:
1. In Your Honour
2. No Way Back
3. Best of You
4. DOA
5. Hell
6. The Last Song
7. Free Me
8. Resolve
9. The Deepest Blues Are Black
10. End Over End

Disc 2:
1. Still
2. What If I Do?
3. Miracle
4. Another Round
5. Friend of a Friend
6. Over and Out
7. On the Mend
8. Virginia Moon
9. Cold Day in the Sun
10. Razor
29.04.2016 15:23:16
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one