recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Franz Ferdinand - You Could Have It So Much Better (2005)

8/10
 
S navázáním na úspěšný debut si skotští Franz Ferdinand docela pospíšili, ale naštěstí to jejich druhý počin až tak výrazně nepoznamenalo. Svůj modus operandi příliš nemění, přesto ještě zůstává poměrně čerstvý a neokoukaný, i když prvotní euforie už pominula. Album není ani tak nabité hity jako jeho předchůdce. Úvod v podobě The Fallen a Do You Want To do téhle kategorie sice bezesporu patří, dál už to ale není tak jednoznačné. Silné písně se klubou až po vícero posleších, ale nakonec se jich nastřádá slušná řádka.

Nejnápadnější změnou je asi promyšlenější práce s dynamikou. Diskotékově roztančené figury zůstávají ve výzbroji kapely tou hlavní položkou, ale celkově se rejstřík rozšířil. Jednak směrem k divočejšímu punkovému třeštění ve stylu The Hives (Evil and a Heathen, You Could Have It So Much Better), jednak k lyričtějším polohám (Eleanor Put You Boots On, Fade Together). Obojí zvládají Franz Ferdinand s jistotou a grácií, i když v těch baladických číslech Alex Kapranos trochu naráží na limity svého pěveckého výrazu.

Inovace jsou ale víceméně kosmetické, druh zábavy, s jakým přišli o rok dřív, je velmi podobný a stále chytlavý. Dandyovská ironie neztrácí šmrnc a pokud je k některým písničkám trochu delší cesta, neznamená to, že se nevyplatí. Franz Ferdinand se druhou deskou neztrapnili ani nezklamali, jen to zkrátka napodruhé není taková bomba.


tracklist:

1. The Fallen
2. Do You Want To
3. This Boy
4. Walk Away
5. Evil and a Heathen
6. You're the Reason I'm Leaving
7. Eleanor Put Your Boots On
8. Well That Was Easy
9. What You Meant
10. I'm Your Villain
11. You Could Have It So Much Better
12. Fade Together
13. Outsiders
18.07.2018 14:50:54
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one