recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Fugs - The Fugs (The Fugs Second Album) (1966)

8/10
Jedni ze zakladatelů hudebního undergroundu a lo-fi přístupu, angažovaní pošuci, podvratní živlové věčně s FBI za zadkem, míroví aktivisté, nadšení amatéři, vykutálení rýpalové, to byli (a vlastně se tu stále někde motají) The Fugs, respektive především ústřední duo básnických zvrhlíků Ed Sanders a Tuli Kupferberg, kterým v době největší slávy, tedy ve 2. polovině 60. let sekundoval dlouhodobě bubeník Ken Weaver a krátkodobě přehršel dalších podobně střelených muzikantů. Hudebně vzešli z folku (jejich první desku vydala - zřejmě ne úplně se znalostí věci - americká žánrová centrála Folkways), ale rychle vstřebali i rockové a bluesové podněty a na druhém a zřejmě svém nejlepším albu už to slušně rozjíždějí.

Přestože v čele kapely stojí literáti-provokatéři, pro které má mnohem větší váhu názorová vyhraněnost než muzikantská brilance, jsou The Fugs docela instrumentálně zdatní. Zvuk nahrávky je ovšem nejen na dnešní poměry dost kanální, i když oproti debutu přece jen čitelnější. The Fugs tu ale nebyli od toho aby ohromovali hráčskými finesami, ale aby pořádně hnuli žlučí spořádanému americkému občanovi a jeho vůdcům a ještě si u toho užili kopec srandy. Politická satira, protiválečná agitace (úderná Kill for Peace), sexuální tabu, drogy, vulgarismy, všechno náležitě společensky nekorektní a zabalené do odvázaných bigbítů (Frenzy, Group Grope) či téměř líbezných melodií s folkově rozevlátými vícehlasy. Taková jsou třeba vrcholná čísla I Want to Know či Morning, Morning, kterou před časem nahrál i náš Echt! (stejně jako píseň Wide, Wide River, která je na CD reedici zařazena mezi bonusy). Na druhou stranu se ale v závěru desky pustí i do rozsáhlé kakofonické koláže Virgin Forest, která je spíš jakousi zvukově-slovní performancí.

Blíž než k nastupujícímu naivnímu kytičkaření hippies mají The Fugs k beatnikům, Allenu Ginsbergovi či ještě sarkastičtějšímu Franku Zappovi a snad i proto je v následujících letech komerční úspěch, o který ostatně zřejmě moc nestáli, minul. Zato se stali velmi důležitým kamínkem v dláždění vedoucím k Velvet Underground, PPU, ale i k punku a dodnes dokážou být docela zábavní.


tracklist:

1. Frenzy
2. I Want to Know
3. Skin Flowers
4. Group Grope
5. Coming Down
6. Dirty Old Man
7. Kill for Peace
8. Morning, Morning
9. Doin' All Right
10. Virgin Forest
   bonus tracks:
11. I Want to Know (live)
12. Mutant Stomp (live)
13. Carpe Diem
14. Wide, Wide River
15. Nameless Voices Crying for Kindness


videa:
Kill for Peace
Morning, Morning

 
29.04.2016 15:46:10
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one