recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Gabriel Peter - OVO (2000)

7/10
 
Věřím, že multimediální show na oslavu počátku třetího tisíciletí v londýnském Millenium Dome s hudbou Petera Gabriela brala dech. Když jde o to, vytvořit něco spektakulárního a zároveň oduševnělého, těžko hledat vhodnějšího umělce. Dojem ze zvukového výcucu projektu ale není úplně oslnivý. Na výsledku se kromě autora podílela impozantní sestava hostů. Vedle Gabrielových stálých spolupracovníků (Tony Levin, David Rhodes, Manu Katché) nebo očekávatelných kamarádů z Afro Celt Sound Systemu tu zpívá třeba Elizabeth Fraser z Cocteau Twins, Neneh Cherry nebo woodstocký pamětník Richie Havens.

Předkládaná zvuková paleta je pestrá, opulentní, hudebně je to typicky gabrielovská fúze artrocku, popu a etnických vlivů, patrná je inspirace zvukem zmiňovaných ACSS. Celek ale působí roztříštěně a nedotaženě, chybí mu zřejmě ta vizuální složka.

V té souvislosti se ale neubráním srovnání s jiným mnohačlenným Gabrielovým projektem Passion, geniálním soundtrackem ke Scorseseho filmu Poslední pokušení Krista z roku 1989, který funguje zcela soběstačně, stejně dobře bez obrázků i s nimi. To se u OVO nepovedlo. Jsou tu povedené tracky, vyčnívají zejména klasicky gabrielovské balady Father, Son a Downside-Up, jsou tu ale i málo výrazné instrumentální imprese a chybí tu nějaký přesah, nadčasovost, které dělaly z Passion tak výjimečnou záležitost.


tracklist:

1. The Story of OVO
2. Low Light
3. The Time of the Turning
4. The Man Who Loved the Earth/The Hand That Sold Shadows
5. The Time of the Turning (Reprise)/The Weaver's Reel
6. Father, Son
7. The Tower That Ate People
8. Revenge
9. White Ashes
10. Downside-Up
11. The Nest That Sailed the Sky
12. Make Tomorrow
02.05.2016 15:38:36
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one