recenze a komentáře - rock, pop, world music
autor - David Pleva (Akana)

Garbage - Bleed Like Me (2005)

7/10
 
Když se kapela zatoulá mimo svoje osvědčené teritorium a ten pokus nevyjde zrovna na sto procent, má zhruba tři možnosti: buď odvážně některý z těch nově nakousnutých směrů lépe prozkoumat a zhodnotit, nebo zariskovat ještě víc a zkusit něco úplně jiného, a nebo se pokorně vrátit k úspěšnému modelu. Garbage po nevyrovnaném a rozporuplně přijatém třetím albu volí právě třetí cestu nejmenšího odporu. S jistou rezervou se dá říct, že udělali dobře, i když i takováhle hra na jistotu má svá úskalí a ta se na Bleed Like Me jasně zrcadlí.

Je to jednoduché: hudba Garbage, přestože se tu snaží co nejvíc přiblížit zvuku prvních dvou desek, ztratila v porovnání s nimi punc události, zobyčejněla a mírně zchladla. Tím nemá být řečeno, že se album nepovedlo, s danými východisky dopadlo naopak velmi dobře. Garbage znovu nahodili motor, nahráli chytlavé i dráždivě energické písně a dali jim jednotný ale nikoli jednotvárný kabát. Bad Boyfriend (s bicími Davea Grohla), Run Baby Run, Why Do You Love Me nebo Sex Is Not the Enemy jsou výborné kusy, které se jejich největším hitům přinejmenším vyrovnají. Také Shirley Manson si pěvecky tuhle opět rockovější polohu evidentně užívá.

Přesto se teď Garbage zdají být tak nějak hodnější a dřívější jiskra nemá už takovou svítivost. Elektronické výztuhy, které měly pro zvuk kapely vždycky tak zásadní význam, tady nemají tolik prostoru, čímž se výsledek přibližuje k hranicím kvalitního, ale zaměnitelného a všeobecně přijatelného poprocku (ne, že by Garbage někdy dělali nějakou avantgardu). Ta hranice zůstává nepřekročená, rukopis je pořád (možná až příliš) snadno rozpoznatelný a svým epigonům kapela i nadále ukazuje záda. Jenže i doba se pohnula a Garbage se zařadili mezi pomalu ale jistě stárnoucí pamětníky vlastní slávy, kterou rozfoukat bude stále těžší a těžší. Pro fanoušky formace je Bleed Like Me určitě zdařilým a milým pohlazením po srsti, ale obávám se, že případné nové členy už do klubu nenaláká.


tracklist:

1. Bad Boyfriend
2. Run Baby Run
3. Right Between the Eyes
4. Why Do You Love Me
5. Bleed Like Me
6. Metal Heart
7. Sex Is Not the Enemy
8. It's All Over But the Crying
9. Boys Wanna Fight
10. Why Don't You Come Over
11. Happy Home
02.05.2016 15:46:01
DKT.Akana
Editace stránek
Stránky systému Webgarden
Stránky zdarma
recenze a komentáře - rock, pop, world music
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one